0
0

Yeni başlayanlar için tavsiye verebilir misiniz? Bitcoin nasıl kazanılır? Madencilik yapmak bu saatten sonra mantıklı mıdır? Bulut madencilik için belli bir para yatırmak gerekiyor. Hiç para yatırmadan bitcoin kazanılabilir mi?

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
2
0

Bitcoin piyasasına yeni giren girmek isteyen bitcoin üzerinden para kazanmak isteyen arkadaşlar:
1.Bitcoin madenciliğinin Türkiyede yapılma durumları konusunda çok tartışmalar, konuşmalar yapıldı. Türkiyede Bitcoin madenciliği yapılırmı konusunda Alp arkadaşımızın güzel videoları var öncelikle onu izlemenizi öneririm.
2. Bitcoin madenciliği yapamayacaksak, ne üzerine durmamız gerekir şeklindeki sorunun cevabı ise şudur: Bitcoine alternatif olarak çıkarılan altcoin adı verilen coin türleri üzerine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Şu anda piyasada getirisi en yüksek olan coin türleri, eth/etc,zcash, xmr,dash. bunlardan kazımı hala devam eden eth/etc,xmr ve zcash bulunmakta. anlatımı bu coinler üzerinden yapacağım.

Altcoinlerin kazılması konusunda tek ve en önemli cihaz ekran kartlarıdır. Bitcoinin ilk kazılması zamanlarında gpular kullanılmış olmasına rağmen bitcoinin üretimi zorlaştığı için artık gpulardan asic sistemlere geçilmiş ve bu sekilde artık üretim yapılmaya başlamıştır. (asic= belirli bir iş için üretilen özel tasarım cihazı, bakınız antminer S9). Bu noktadan sonra madenciler ellerindeki gpu donanımları ile altcoin madenciliğine başlamış ve günümüzde de aynı şekilde ekran kartları ile altcoin üretmeye devam etmiştir.

Altcoin madenciliğinde önem arzeden birtakım unsurlar vardır. Bunlar üretim kapasitesi ve verimlilik. Cihazların ne kadar üretim yapabilecekleri, içerisinde barındıkları teknolojiler ile belirlenirken verimlilik konusu da paralel olarak ne kadar az elektrik harcayarak ne kadar üretim yapabildiği ile ilgilidir. Günümüzde hem Amd hem Nvidia ekran kartları ile mining yapılsa da büyük oranda AMD ekran kartları piyasayı domine etmiş durumda. Nvidia ile her nekadar eth kazılsa da tercihen amd seçilmesinin sebebi, amd ekran kartları ile diğer birçok coin türünü de kazabiliyor olmanızdır. Bu yuzden tercihleriniz amd ekran kartları üzerine olması iyidir. Yeni nesil ekran kartlarından rx 470 ve rx 480 serileri hem üretim hem de verimlilik açısından şu ana kadarki en iyi seri olmuştur.

eth/etc coini için rx470 ve rx 480 kartlarının bios modu ile adet başına gücü yaklaşık 29-30 mh/s civarındadır. Rig oluşturup 6 adet ekran kartıyla elde edebileceğiniz güç miktarı ise 170-180 mh/s civarında olacaktır. bu değerlerden yola çıkarak
kazancınız : 160$ civarında olacaktır.
Bu hesaplamaları nereden nasıl yapıyorum:
bu siteden hangi ekran kartının hangi coinde ne kadarlık bir değer aldığını buluyorsunuz
http://mininghwcomparison.com/list/index.php?brand=amd
Daha sonra ekran kartı değerini mining calculator sitesine yerlerine yazıyorsunuz
http://prntscr.com/ef2efa
yeşil alandaki profit per month değeri sizin aylık ne kadar elinizde kalacağını gösterir. Elektrik masrafı çıkmış hali.
eğer daha ayrıntılı bir karlışaştırma yapmak aynı cihazlarla başka coinlerdeki getirileri hesaplamak istiyorsanız şu siteyi kullanın
http://whattomine.com/

zaman içerisinde bazı şeyleri daha iyi anlayacaksınız. önemli olan nasıl araştırma yapacağınız ve bu işi yapmak istiyorsanız, ne kadar okuyacağınızdır. kolay elde edilen hiçbir bilgi yeterli değere sahip olmaz. önce google amcaya sormanız ama hemen de atlamamanız gerekli. iyice emin olmanız gerekir. çünkü bazı durumlarda mininge yatırım ypmak yerine trade yatırım yapmanız daha doğru bir seçimdir. temel bilgisayar bilgisi ile bazı şeyleri yapmak zordur. zannetmeyinki, “cihazıları alırım, kurarım, onlar çalışır ben keyfine bakarım” gibi bir düşünce ile bu işten para kazanabileceğinizi. zahmetli bir iştir ve emek ister. internette gördüğünüz her cihazla mining yapamayacağınızı umarım öğrenmişsiniz. Ne biliyorsam aktarmaya çalıştım ama buraya eklemediğim çok şeyin de olduğunu söylemem gerek. uzun bir yazı oldu umarım sıkılmadan okursunuz..

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
0
0

Teşekkür ederim.

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
2
1

Bu konuda daha önce okumadıysanız Yeni başlayanlar için bitcoin rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Madencilik yapma konusunda da Alp Işık tarafından hazırlanan şu videoyu izlemenizde yarar var.

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
3 sonuç listelendi
Cevabınız

Lütfen öncelikle yapın.

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

...
Anket
Fikir almak ya da seçim yapmak için bir oylama başlatın.
Haber
Haberlerinizi, Makalelerinizi kolayca ekleyebileceğiniz görsel editör