1
0

Özellikle revaçta olan BTC ve altcoinlerin alim satiminda devletlerin vergi alamaması, karapara aklamak için çok uygun bir yol olmasının gelecekte takibe alınmasi mali ve hukuki sorumluluk doğurmasi gibi problemlerle karsilasilabilir mi?

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
0
0

vergi verilmiyor diye bir gerçeklilik yok. ABD, Bitcoin gibi kripto değerlerin nasıl gelir vergisine yansıyacağına yönelik bir kılavuz yayınladı.

diğer taraftan Bitcoin den geliriniz varsa, bunu yine diğer gelirler olarak tüm ülkelerde beyan edebilir ve vergisini ödeyebilirsiniz.

konu şu ki bu geliri kimse göremediği için vergi vermediğiniz durumda bulunması zor. ancak yıllar içerisinde kayıt altındaki mal varlığınızda normalin üzerinde bir artış olursa ve vergi vermemişseniz, bu sefer sıkıntıya girersiniz.

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
1
0

Önce gelişme gelir, denenir ve kabul görürse kullanılmaya başlanır. Kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar gözlemlenir ve hukuk kuralları ile bu sorunlar en aza indirilir. Tarih boyunca hukuk bu şekilde işlemiştir. İnternetin ilk çıktığı yılları bir düşünelim.. O dönemde ve belki 10-15 yıl boyunca “bilişim hukuk” ya da ” bilişim suçları” diye bir kavram yoktu.. Zamanla yaşanan sorunlar hukuk kurallarının ortaya çıkmasını sağladı…

Aynı şey bitcoin ve blockchain temelli teknolojileri için de geçerli bana kalırsa.. Bir gün devletler “Blockchain Hukuku” diye bir teorik kavram yaratacaktır… 🙂 (sevdim bu kavramı)

Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıyı buraya iliştireyim: Bitcoin ve Hukuk

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
0
0

Daha önceleri silkroad adında bir exchange vardı. bu site üzerinden her türlü kaçakçılık işlemleri yapılıyordu. fbi bu işe el atarak site yöneticilerini tutukladı ve tüm işlemleri takibe aldı. Bitcoinin doğası gereği takip edilememesi yatsa da, exchangeler tarafında yapılabilecek bir yaptırım nedeniyle takip edilebilme durumu ortaya çıkıyor. örneği şu anda çin borsalarından withdraw yapılamıyor, takipte olan hesaplar olduğu için.

  • Yorum yapabilmek için yapmalısınız
3 sonuç listelendi
Cevabınız

Lütfen öncelikle yapın.

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video