x

SHA1 Algoritması Kırıldı – Sırada SHA256 Mı Var?


Bitkapital

Google ve CWI Amsterdam’daki araştırmacılar SHA1 şifreleme algoritması üzerinde iki farklı belge için bir ‘karma çarpışma’ oluşturmayı başardı ve algoritmayı kriptografik standartlara göre kırıldı. Bu gelişme sonrasında herkesin aklına gelen ilk soru SHA256 da kırılabilir mi oldu?

23 Şubat’ta /r/bitcoin sayfasındaki Reddit yazarı, SHA1 algoritmasını kırdığını iddia etti. Bu algoritmadaki güvenlik açıklarını keşfetmeyi amaçlayan ödül, kriptografi araştırmacısı Peter Todd tarafından Eylül 2013’te Bitcoin Talk forumundaki bir yazı ile ilan edilmişti. Ancak bu haftaya kadar talep edilmedi.

Daha güvenli SHA256 algoritmasının şu an için kırılabilmesi mümkün değil. Ancak bu durum SHA1 algoritmasının bir güvenlik açığını gösteriyor. Sonuç olarak SHA1’i kullananların RIPE MD160 ve SHA256 karma işlevlerine benzer işlevler eklenmesi gerektiği ortaya çıktı. Bitcoin standardının bütünlüğü için gerekli olan SHA256 algoritmasının önemi bir kez daha kanıtlandı.

Todd ödülü alan için,

“Bu ödülü aldıysan, Bitcoinlerini çok çabuk harcaman iyi olur.” şeklinde görüşlerini dile getirdi..

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

SHA1 Algoritması Kırıldı – Sırada SHA256 Mı Var?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video