x

PayPal ve Visa ile Yarışabilmek için Bitcoin Blok Boyutu Arttırılacak


Bitkapital

Bitcoin Core ekibinde yer alan Gavin Andresen, Bitcoin blok boyutunu arttırmak için test çalışmalarına başladı. Blok boyutunun büyük olması daha fazla transfer yapılabilmesi anlamına geliyor. Andresen, Bitcoin’in gelecekte PayPal ve Visa gibi ödeme yöntemleriyle yarışabilmesi için blok boyutunun çok daha büyük olması gerektiğine inanıyor.

Bitcoin blok boyutu (default olarak) şu anda 1 Mb boyutunda, bu da her saniyede yaklaşık olarak en fazla 7 transfer yapılabileceği anlamına geliyor, Visa’da ise bu rakam saniyede 2000 işlem. Andresen çalışma kapsamında blok boyutunu 20 Mb’a çıkarmayı planlıyor, bu da bir saniyede gerçekleştirilecek işlem sayısının 20 kat artması demek.

Diğer yandan blok boyutunun arttırımı bazı sorunları da beraberinde getirecek, buradaki temel problem Blockchain‘in boyutunun da artması, bu artış ağdaki işlem geçişlerinde Bitcoin node’larının daha zor çalıştırılması anlamına geliyor. Bunun sonucu da daha fazla merkezileşmiş bir yapıya doğru gidilmesi.

Blok boyutları Satoshi tarafından Blockchain’in makul bir boyutta kalmasını sağlamak için başlangıçta sınırlandırılmış. Satoshi’nin bu sınırlandırmayı yapmasının nedeni ise Bitcoin ağının merkezi olmayan yapısını korumak. Şu anda dünya üzerinde 6800’ün üzerinde full Bitcoin node bulunuyor ve bu sayı çoğunlukla Kuzey Amerika ve Avrupa’da yoğunlaşıyor.

Fakat hızlı gelişen bilgisayar teknolojileri sayesinde kısa zaman içerisinde bu sorunların üstesinden gelineceği düşünülüyor.

Kaynak: Bravenewcoin

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

PayPal ve Visa ile Yarışabilmek için Bitcoin Blok Boyutu Arttırılacak

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video