x

Oy Kullanmanın Güvenli Yolu Bitcoin Teknolojisinde mi?


Bitkapital

New York merkezli Küresel Seçim Hizmetleri(GES) Blockchain Teknolojileri ile ortaklığını ilan etti.

Blockchain teknolojisi bambaşka bir alanda karşımıza çıkıyor. New York’ta bulunan, Küresel Arena Holding’in Küresel Elektronik Oylama Hizmeti(GES), blockchain teknolojisini elektronik oylamada kullanmayı düşünüyor. Blockchain teknolojisinin oylamayı daha demokratik hale getirip, oyların daha doğru ve daha gizli sayılmasını sağlayacağını düşünüyorlar. Yani blockchain teknolojisi daha güvenli bir elektronik oylamayı hayata geçirebilecek.

GES başkanı konuyla ilgili şunları söyledi:

Gizli elektronik seçimlerin gelişip ilerlemesini sağlayacak yeni bir yüksek teknoloji varsa, o da GES’in de desteklediği blockchain teknolojisidir.

Şirket CEO’su olan John Matthews’in yaptığı açıklamada;

Bu teknoloji elektronik oylama hizmetini, daha hızlı, daha güvenli, kusursuz ve en önemlisi ise rahat ve herkes için erişilebilir hale getirecektir.

Şu sıralar, dünyadaki GES gibi şirketlerin bir çoğunun blockchain teknolojisini elektronik oylama sisteminde kullanmak ve geliştirmek için araştırmalar yaptığı biliniyor. Belki de gelecekte blockchain sayesinde insanlara daha fazla demokrasi, güven ve oylama sisteminde kolaylık sağlamak mümkün olacak.

Aslında bu teknoloji daha önce birkaç kez kullanılmıştı. 18 ay önce Danimarka’nın Liberal Alliance Partisi, kendi parti iç seçimleri sırasında blockchain merkezli oylama sistemini kullanmış. Ayrıca kripto seçim hizmeti, Norveç’te yapılan İspanyol Kongresi sırasında Pirate Parti tarafından da kullanılmıştı.

Türkiye’de önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan seçimler güncelliğini korurken, gelecekte olası şaibelerin önüne geçecek teknolojinin alt yapısında bitcoin teknolojisinin olması umut verici bir haber olarak karşımıza çıkıyor.

loading...
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, evinde Bitcoin madenciliği yapıyor, yurt dışında yaşıyor, hobileri gastronomi ve seyahat, hayvan dostu.

Bir Cevap Yazın

Oy Kullanmanın Güvenli Yolu Bitcoin Teknolojisinde mi?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video