x

Ömer Koç’dan Bitcoin ve Blockchain Yorumu


Bitkapital

Koç Holding tarafından yayınlanan Bizden Haberler dergisinin son sayısında Koç Holding Yönetim kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Bitcoin ve Blockchain teknolojilerine de değinerek Türkiye’den Dünya’ya gelecek beklentilerini paylaştı.

Gelecekte para yerine, bir başka değişim aracının kullanılmasını bekliyor musunuz? Sorusuna bunun kaçınılmaz olduğunu belirten Ömer Koç, Bitcoin ve Blockchain teknolojileriyle ilgili şunları ifade etti:

“Gelecekte paranın yerine farklı değişim araçlarının kullanılması kaçınılmazdır. Bunun en somut göstergesi bugün bile günlük hayatımıza giren dijital/mobil ödeme sistemleridir. Ayrıca Bitcoin gibi sanal para birimleri oluştu ve kullanımda kendine yer bulmaya başladı. Hatta bu sistemin özünü oluşturan Blockchain teknolojisi sayesinde merkez bankalarından konvansiyonel finans kuruluşlarına tüm değer zincirinin rollerinin yeniden tanımlanacağına dair bir görüş de var. Bu çeşitlenmenin önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyorum. Ancak hâlihazırda kullanmakta olduğumuz banknotların daha uzun bir süre geçerli olacağını tahmin ediyorum. Diğer yandan daha bireysel bazda değerlendirirsem yepyeni unsurların “para birimi” olarak kullanıldığı bir dünyaya giriyoruz. Örneğin kişisel bilgiler… Bugünün bağlantılı ve mobil dünyasında kişisel bilgiler bir para birimi gibi. Ne kadar çok kullanırsanız bu hizmetler o kadar çok gelişiyor ve kolaylaşıyor. Örneğin telefonunuzun konum bilgilerini verdiğinizde konumunuza uygun teklifler geliyor. Ya da çok iyi hazırlanmış bir raporu okuyabilmek için bir siteye kişisel ve demografik bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Bu nedenle -privacy as a new currency- diyebiliriz.”

loading...

Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Ömer Koç’dan Bitcoin ve Blockchain Yorumu

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video