x

Meksika Bitcoin Düzenlemesine Sahip Ülkeler Kervanına Katılıyor


Bitkapital

Meksika, hızlı bir şekilde büyüyen finansal teknoloji sektörünü düzenlemeyi amaçlayan yasa tasarısını bu ay kamuoyuna açıklayacak. Tasarı, bitcoin gibi kripto paraları kullanan firmaları yakından ilgilendiriyor.

Tasarının, kullanıcıları ve gelişmekte olan bu sektördeki teşvik edici rekabeti korumayı amaçladığı görülüyor. Ayrıca Meksika hükümeti bu tasarıyla, finansal kararlılığı sağlamayı ve radikal grupların para aklamalarını ve finanse edilmelerini engellemeyi amaçlıyor.

Latin Amerika’daki Kitlesel Potansiyel Büyüme

Meksika; sadece kripto paraları değil aynı zamanda finansal teknoloji şirketlerini de düzenlemelerine dahil eden, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi nadir ülkelerden biri haline geliyor.

Finansal teknoloji şirketlerinin arzusunun, yarısından fazlası banka hesabına dahi sahip olmayan 120 milyonluk büyük Meksika nüfusunun cezbedici marketine dahil olabilmek olduğu söylenebilir.

Yasa tasarısına göre: “En az teknolojik yenilikler kadar dinamik olan bir sektörün bir düzenlemeye ihtiyacı var. Bu düzenlemenin amacı ise ilgili otoritelere, riskleri azaltabilmeleri ve gelişmelere rekabet ortamı içerisinde imkan verebilmeri için olanak sağlamak.”

Tasarıda Neler Var?

Tasarı, maliyetin azaltılmasına ve rekabetin yönlendirilmesine yardım edecek finansal teknoloji şirketlerinin işleyişiyle ilgili bir dizi kuralı yürürlüğe koymayı hedefliyor. Kitlesel fonlama ve tahsil şirketlerinin de kapsam dahilinde olduğu biliniyor.

Ayrıca tasarıda, Bitcoin benzeri dijital paralarla işlem yapan düzenleyici şirketlerle ilgili bir bölüm de olacak. Bu konuyla ilgili daha fazlası bilinmediğinden detayları açıklamak merkez bankasına düşüyor.

Konuyla ilgili olarak Meksikalı kitlesel fonlama firması Yotepresto’nun kurusucu Luis Ruben Chavez şu ifadelere yer verdi: ” Düzenleme sektördeki bütün şirketler için iyi bir haber çünkü büyüme net kurallar ile daha fazla olacaktır.”

Kaynak: Cointelegraph

loading...

Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Meksika Bitcoin Düzenlemesine Sahip Ülkeler Kervanına Katılıyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video