x

Matematiksel Zekaya Dayalı Bitcoin Oyunu: p50pot


Bitkapital

Bugün sizlere hem incelerken, hem de oynarken büyük keyif aldığım, Bitcoin ile oynanan, biraz şansa biraz da matematiksel stratejilere dayalı bir oyundan bahsedeceğim. Eminim siz de çok seveceksiniz. Oyunun adı P50pot, tamamen orijinal, şimdiye kadar ortaya çıkanlardan çok farklı ve çeşitli stratejilere dayalı bir oyun.

Oyunun temeli Bitcoin madenciliğine, yani yaklaşık her 10 dakikada bir bulunan ve blockchain’e eklenen bloklara dayanıyor. Her bir bloğun bulunana kadar geçen süre 1 oyun raund’unu temsil ediyor. Oyun periyotları blockchain de yer alan blok numarasıyla (örnek: #345407)  temsil ediliyor ve blok bulunduğunda raund sona ererek kazanan açıklanıyor. Hemen sonrasında yeni blokla birlikte yeni bir raund başlıyor. Kısacası, kazansanız da kaybetseniz de ortalama 10 dakikada bir oyun yeniden başlıyor.

Oyuna, o anda açık olan raund’da belirtilen adrese minimum 0.001, maksimum 0.1 arasında bir miktar Bitcoin göndererek katılım sağlanıyor. Bir oyuncu kendi stratejisi gereği aynı raunda birden fazla kez Bitcoin göndererek katılım sağlayabilir. Ödül, o raund için katılımcılar tarafından gönderilen depozitlerin toplamıdır, fakat bunun içerisinden her oyun için kazanan kullanıcıdan 0.001 BTC kesilir, bu kesinti platformun aldığı paydır.

Katılımcıların gönderdiği depozitler transfer numaralarına göre sıralanır, burada programcıların çok iyi bileceği gibi Hexadecimal sistem kullanılır. Oyunda transfer id’ler başlangıç numarasına göre 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, a, b, c, e, d, f şeklinde sıralanır. Transaction id’ler aşağıdaki görselde görüleceği gibi Hexadecimal sistem ile yukarıdan aşağıya doğru sıralanmıştır. Sıralama 0 (sıfır)’dan f’e doğru büyümektedir, bu nedenle örnek görselde 6 < d < e olduğu için aşağıdaki gibi bir sıralama olacaktır.

777

Depozitler katılımcılar tarafından gönderildi ve transaction id’lere göre sıralandı, peki kazanan nasıl belli olacak?

Oyunun temel prensibine göre kazanmak için blok tamamlandığında listenin tam ortasında olmak gerekiyor ve bu listenin tam ortasında yer alan katılımcı ödül almaya hak kazanıyor. Fakat, bahsettiğimiz listenin ortasında olma kavramı, gönderilen toplam deposit miktarının tam yarısına denk gelen alanda olmak demek. Biraz kafanız karışmış olabilir, bu nedenle örnekle açıklamak daha doğru olacak.

Örnek olarak bu raund’da 3 katılımcı olduğunu ve bunların 70, 30 ve 10 mBTC ile oyuna katıldığını varsayalım. Gönderilen depozitlerin toplamı, yani toplam pot, 70+30+10= 110 mBTC, oyunun kuralına göre bu pot ikiye bölünüyor ve orta noktamız 55 mBTC olarak belirleniyor. Bu noktada, Hexadecimal sisteme göre sıralanmış katılımcılar arasında (blockchain’de gerçek zamanlı olarak blok bulunduğu anda) 55 mBTC miktarına denk gelen katılımcı kazanıyor, örneğimizde kazanan isim, kırmızı ile gösterilen 70 mBTC’lik depozit gönderen kişi olarak belirleniyor. Çünkü onun depozit miktarı toplam potun yarısının bulunduğu yerde, yani tam ortada.

wwww

Burada şöyle bir algı ortaya çıkabilir, eğer bir katılımcı toplam potun yarısından fazlasını gönderirse veya en fazla miktarı gönderen kişi muhtemelen kazanacaktır. Bu nedenle, gönderilecek depozit niktarı adil bir yapı sağlamak için sınırlandırılmıştır.

Aşağıdaki örnek ise, çok farklı bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Örnek, küçük depozit miktarlarıyla da kazanılabileceğini gösteriyor. Örneğimizde toplam pot 120 mBTC, hedef rakam ise yarısı olan 60 mBTC; fakat burada diğer örneğin tam tersi olarak en az miktarda Bitcoin gönderen sarı renkle ifade edilen katılımcı, 60 mBTC’lik hedef miktara denk geldiği için kazanıyor. Örnekteki sıralama soldan toplayarak sağa doğru gidiyor, gerçek oyunda ise yukarıdan aşağıya toplanıyor.

44444d

Son örnek ise, iki kazananın olduğu bir senaryoyu temsil ediyor. Bu nadiren yaşansa da her zaman ihtimal dahilinde. Bu örnekte toplam pot 120 mBTC, kazanan katılımcının 60 mBTC’lik kısımda yer alması gerekir, fakat 60 mBTC iki katılımcının tam ortasına denk geldiği için ödül, sarı ve yeşil katılımcılar arasında eşit bir şekilde bölünüyor.

wewewew

Oyunun kuralları ve oynanma yöntemi bu şekilde, umarım açıklayıcı olmuştur. Oyuna katılım sağlamak için p50pot sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ardından oyuna başlamak için “current round”a tıklayarak belirtilen adrese oyun limitleri dahilinde istediğiniz miktarda Bitcoin gönderebilirsiniz. Sitede yer alan “previous round” kısmında ise, geçmiş oyunları görebilirsiniz.

Bir kaç not: Transferi o raund için onaylanmayan oyuncular depozit yapmış oldukları raund’a katılım sağlayamıyorlar ve gönderdikleri Bitcoin’ler otomatik olarak geri iade ediliyor. Ayrıca yanlışlıkla eski bir round’a gönderilen veya maksimum depozit miktarı olan 100 mBTC’den fazla depozit gönderenlerin fonları da otomatik olarak iade ediliyor.

Genel olarak oyunun tamamen adil bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz, oyun hem şansa hem de biraz stratejiye dayalı. Herkesin kabul edeceği gibi, bu oyundaki şans faktörü Bitcoin ağından gelen dışşal bir rastlansallık üzerine kurulu. Zeki bir oyuncu kazanma şansını arttırmak için çokça strateji üretebilir; fakat her şeye rağmen oyun kasten açık uçlu olarak inşa edilmiştir ve herhangi bir strateji, karşı strateji tarafından mağlup edilebilir. Hatta bazen hiç bir strateji olmadan yalnızca şansa bağlı olarak da kazanılabilir. Bu çeşitli faktörler oyuna artı bir heyecan ve eğlence katıyor.

Özetle, p50pot bir kaç ay önce piyasaya sürülen ve şimdilerde adını yavaş yavaş duyuran bir girişim. Henüz oyunlarda çok fazla katılımcı yer alamamasına rağmen, bazı round’lar oldukça heyecanlı geçiyor. Yaklaşık 100 USD nin kazanıldığı örnek bir raundP50pot gambling sitelerinden ve dice oyunlarından sıkılanlar için değişik ve heyecanlı bir oyun olarak göze çarpıyor.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Matematiksel Zekaya Dayalı Bitcoin Oyunu: p50pot

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video