x

Loanbase: Bitcoin ile Kredi Alma ve Verme Sitesi


Bitkapital

Bitcoin ve kripto paralar eşten eşe gönderim özelliğiyle hayatımızın farklı alanlarını etkilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Bitcoin’i; ödeme yöntemi, yatırım aracı, para gönderme veya havale yapma aracı olarak çokça kez yazdık çizdik. Bu yazımızda ise çokça merak edilen; eşten eşe “Bitcoin ile borç alma ve verme” ve “Bitcoin ile kredi alma veya kredi verme” gibi kavramlardan ve konuyla ilgili uygulama yapan bir siteden bahsedeceğiz.

Bu tarz siteler borç (kredi) almak isteyen kullanıcılarla yatırım yapmak isteyen, yani borç vermek isteyen kullanıcıları buluşturuyor. Bu sektörün temel amacı; iki tarafın da güvenli bir şekilde, bankalar veya geleneksel aracı finans kurumlarına ihtiyaç olmadan borç alış-verişi yapılmasını sağlamak. Bunun için de, hem kredi alacak hem de kredi verecek kişilerden güvenliği arttırmak için bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgiler arasında sosyal medya hesapları, telefon, e-posta, iletişim bilgileri, finansal durum gibi kullanıcıya ait bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ayrıca borç alma veya borç verme limitlerini de etkiliyor, genel olarak bir kullanıcı sisteme kendisi hakkında ne kadar çok bilgi verirse kredi limiti de buna paralel olarak artıyor. Limitler ayrıca kullanıcının zamanında yaptığı geri ödemeler ve sağladığı kredilerle de artabiliyor. Borç alımlarında zamanında yapılan ödemeler borç alma veya verme limitinizi olumlu yönde etkileyerek arttırabiliyor.

loan

Şimdi gelelim sistemin nasıl çalıştığına, bunu bir örnekle anlatmaya çalışalım. Bir kullanıcının şöyle bir borç (kredi) alma isteği açtığını varsayalım: Borç istenen miktar: 1 BTC / Faiz %20 / Ödeme yöntemi: Aylık / Vadesi: 3 ay. Bu kullanıcı 1 BTC’yi çeşitli yatırımcılardan topladıktan sonra, borcunu her ay 0.4 BTC olmak üzere 3 ay boyunca toplamda 1.20 BTC olarak geri ödeyecek. Başka bir ifadeyle, 1 BTC’ye karşılık faiziyle birlikte 1.20 BTC geri ödenecek. Sistem temelde kredi almak isteyen kullanıcının istek oluşturmasıyla başlıyor ve yatırım toplandıktan sonra geri ödemelerle devam ediyor. Bu sektörde hizmet veren Loanbase sitesine bir göz atalım.

Loanbase: Şirket geçtiğimiz aylarda isim değişikliğine giderek Bitlendingclub ismini Loanbase olarak değiştirdi. Sektörün baş aktörlerinden biri olan Loanbase’de bugüne kadar, toplamı 6 milyon doları bulan 9000’den fazla işlem gerçekleştirildi. Sitede şu anda yaklaşık 3800 aktif yatırımcı bulunuyor.Yazının yayınlandığı tarih itibariyle ise sitede 28 adet yatırım yapılabilecek kredi isteği var.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Loanbase: Bitcoin ile Kredi Alma ve Verme Sitesi

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video