x

İsveç Merkez Bankası; Dijital Para İçin Hedef 2018


Bitkapital

İsveç Merkez Bankası Riksbank, azalan nakit kullanımının ardından elektronik para basımını gündemine aldı

Bundan 2 yıl önce CoinTürk'te yayınlanladığımız bir haberde İsveç Merkez Bankası'nın Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgisinden bahsetmiştik. Aradan geçen yıllar ve kripto para dünyasındaki gelişmeler bugün itibarıyla beklediğimiz sonuçları ortaya koymaya başladı.

İsveç'te nakit para kullanımının 2009'dan bu yana sürekli düşerek %40 lı oranlara düşmesi, İsveç Merkez Bankası'nı alternatif çözümlere yöneltiyor.

1660'da ilk kağıt parayı basan dünyanın en eski merkez bankası, iki yıl içerisinde elektronik parayı piyasaya sokmak istiyor. 2014 yılında yayınladığı raporla Kripto paralara ve blockchain'e ilgisini açıklamaktan çekinmeyen banka, o dönemde başlattığı Ar-Ge çalışmalarında somut adımlar atmaya hazırlanıyor.

Riksbank Genel Müdür Yardımcısı Cecilia Skingsley, Financial Times'a yaptığı açıklamada,

"Bu, 300 yıl önce basılan kağıt paralar gibi devrim niteliğinde bir hamle. Para politikası ve finansal istikrar için ne anlama geliyor? Elektronik para kart, uygulama ya da başka şekilde mi olacak? Bunları tartışacağız" dedi.

Skingsley, "ekrona" adını verdikleri para biriminin, kağıt ve demir paralarla beraber kullanılacağını, ikame olmayacağını söyledi.

İngiltere ve Kanada Merkez Bankalarının daha önce yaptığı açıklamalar, para otoritelerinin bitcoin gibi dijital paraların avantajlarını ve zorluklarını yeni yeni görmeye başladıklarını gösteriyor. Riksbank'ın da dijital para basmaya başlamadan önce cevaplaması gereken bir çok soru olacak. Ancak görünen o ki, ilerleyen yıllarda İsveç, dijital para kavramını dünya gündemine daha sık getirmeye başlayacak. 

"Ödevimizi iyi yapmamız gerek" diyen Skingsley, "Özel sektör, bireylerin merkez bankasının parasına girişini engellerken, kamunun bir kenarda durması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

loading...
İnternet, Kripto Para Teknolojileri ve Yeni Nesil Finansal Teknolojiler başlıca ilgi alanları arasında. Avukat, Bilişim Hukuku ve Ticaret Hukuku başlıca çalışma alanları.

Yorumlar 2

Bir Cevap Yazın

İsveç Merkez Bankası; Dijital Para İçin Hedef 2018

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video