x

İngiliz Maliye Bakanlığı’ndan Bitcoin Raporu


Birleşik Krallık Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde, ülkedeki mali politikaları ilgilendiren bir rapor yayınlandı. Rapor kapsamında pek çok finansal konuyla ilgili yapılmış analizlerin özetleri de sunuldu. Ulusal Suç Bürosu’nun (NCA) görüşlerini de ifade eden rapor, Bitcoin’e ve Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerdeki kullanım potansiyeline dikkatleri çekiyor.

Kara para aklamada daha az kullanılıyor

Bitcoin’in kara para aklama faaliyetleri için oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı düşüncesinin popüler olmasına karşın bakanlığın raporu, kara para aklama riskinin nispeten daha düşük olduğunu kaydetti.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“NCA; kara para aklamak amaçlı dijital para kullanımının, diğer ihtimallere oranla daha düşük olduğu sonucuna vardı. Üstelik NCA’nın; dijital paraların kara para aklama faaliyetlerinde yüksek hacimde ve düşük miktarlarda kullanıldığını zannetmesine rağmen, kripto paraların büyük meblağlarda paraları aklamak için kullanıldığına yönelik kuvvetli delillere rastlanmadı.”

Raporun işaret ettiği gerçeğe rağmen, dijital paralar üzerinden bazı kara para aklama faaliyetlerinin gerçekleştiğine de şahit oluyoruz. Rapor, bu yöntemle aklanan miktarın düşük olduğunu ve bunun da Birleşik Krallık için yalnızca küçük riskler doğurduğunu bildirdi.

Siber suçları güçlendiriyor

Rapora göre Bitcoin’in kara para aklama riski nispeten düşükken, siber suçlardaki kullanışlılığı da bir o kadar yüksek. Öncelikle kripto paralar suçlulara, ödeme talep edebilecekleri basit bir platform sunuyor. Ayrıca dijital paraların, suçlular arasında “yasadışı hizmetler” adı altında bir metodu yaygın hale getirdiğini bildirildi. Üstelik bu paraların, suçtan elde edilen gelirin aklanması için bir imkan sağladığı ifade edildi.

Son olarak rapor dijital paraların benimsenmesinin, suç oranlarını büyük oranda artıracağına hükmetti. Bu nihai hükümle ilgili ifadeler ise şu şekilde:

“Dijital paraların giderek uygulanabilir ve yaygın bir ödeme yöntemi haline gelmesiyle risklerin de büyüyeceğini düşünüyoruz. Dijital paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmelerin sayısı artıyor. Bu paraları fonlarını aklamak için kullanan suçlular,  fonlarını itibari para cinsine çevirme ihtiyacı duymuyor. Bu durumun suçluların sayısının artmasına sebep olacağını öngörüyoruz.”

Kaynak: Cointelegraph

Bitkapital
loading...
Ömer Uçar

Kitap kurdu, bitcoin ve blockchain meraklısı, dilbilimci, sanat dostu…

Bir Cevap Yazın

İngiliz Maliye Bakanlığı’ndan Bitcoin Raporu

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video