CoinTürk’e üye olduğuna ve profilini düzenlediğine göre şimdi siteye nasıl içerik ekleyeceğini anlatmaya çalışalım. Zaten 1-2 defa kullandıktan sonra alışacağından eminiz. Hadi başlayalım…

1. Sitenin sağ üst köşesinde yer alan “İçerik Ekle” butonuna tıkladıktan sonra ne tür bir yazı girmek istediğini seçebilirsin.

1

“İçerik Ekle” butonuna tıkladıktan sonra karşına çıkacak olan açılır pencereden CoinTürk’e girmek istediğin içeriğin türünü belirleyip seçebilirsin. Seçenekler hakkında kısa bir bilgi vermemizde yarar var.

2

HABER: CoinTürk’te yayınlanması gerektiğini düşündüğün her türlü yazı, güncel haber ve makaleyi buradan girebilirsin. Burada önemli olan şey, girdiğin içeriğin CoinTürk yayın ilkeleri ve genel yayın içeriğine uygun olması. Eğer bir haberi girerken yararlandığın bir kaynak varsa bunun linkini lütfen karşına çıkacak olan “Kaynak” alanında belirtmeyi unutma.

GÖRSEL: Sadece fotoğraf, gif ya da CAPS eklemek istersen bu sekmeyi kullanabilirsin. İstediğin kadar görsel ekleyebilirsin. Lütfen eklediğin görselin kalitesini mümkün olduğu kadar yüksek tut.

LİSTE: CoinTürk’te beliil bir konuya özel açık ve kapalı listeler oluşturabilirsin. Örn: “2016 Yılında En Çok Kazandıran Kripto Paralar” başlığı altında istediğin sayıda bilgi girebilirsin. Eğer bu listeyi “Açık Liste” olarak işaretlersen (Solda bulunan “bunu açık liste yap” düğmesini açarak) bu listeye diğer üyeler de ekleme yapabilirler.

ANKET: Merak ettiğin bir konuda (kısa ya da uzun hiç fark etmez) bir anket hazırlayıp siteye gelenlerin belli konulardaki eğilimlerini ölçebilirsin.

TEST: Gelişmiş özellikler sayesinde istediğin tipte testler hazırlayabileceğin bu sekmeyi bir ara mutlaka denemelisin.

VİDEO: Sadece video yüklemek istersen bu sekmeyi kullanabilirsin. (Yukarıda yer alan tüm yayın türlerine video ekleyebilirsin.)

2. İçerik eklemek için seçtiğin yayın türü hangisi olursa olsun önce başlık eklemen gerekiyor.

Başlık eklerken (1) başlığın çok uzun olmamasına (max 100 karakter), başlığın dikkat çekici olmasına ve içerik ile başlığın uyumlu olmasına lütfen dikkat et. Böylece yayınladığın içerik daha çok dikkat çekecektir. İçerik Eklerken dikkatini çekeceği gibi bazı alanlar “zorunlu” olarak ayarlanmış. “İsteğe bağlı” alanları (2) doldurmayabilirsin. Ancak ne kadar çok detay girersen o kadar kaliteli bir içerik yaratmış olursun. İçeriğin Ana metni (3) ile gösterilen yere girilecektir. Gördüğün gibi istediğin metin kodlamalarını burada yapabilirsin. İçeriğine en uygun Kategoriyi (4) numaralı alandan seçebilirsin. Hazırladığın içeriği (5) numaralı alanda bulunan “Taslak Olarak Kaydet” seçeneği ile profiline kaydedebilir ve sonra devam edebilirsin. İçerik hazırsa ” Hemen Yayımla” yı seçip editör onayına gönderebilirsin. (6) numaralı alanda bazı gelişmiş ayarlar yer alıyor.  

4

“Ön Görsel Ekle” butonu (7) ile içeriğine ait ön görsel ekleyebilirsin. Burada standart ölçümüz (Genişlik 360px/ Yükseklik 270px). Eğer tam olarak ölçüsünde oturmasını istediğin bir görsel kullanıyorsan bu ölçüye uyman gerekiyor. Aksi taktirde yüklediğin ön görselde ufak kayıplar yaşayabilirsin. (8) ve (9) numaralı alanların site ana sayfasında nerede görüneceğini aşağıda görebilirsin.

5
(9) numaralı alana yazacağınız özetin çok uzun olmamasına dikkat edin. Özette belli bir yerden sonra cümleni … ile kesip bırakabilirsin. Örnek için aşağıdaki görsele bakabilirsin.

66

3. Bitiriyoruz. Son bölüme geldik bile.

Eğer yazı içeriğinde yoğun olarak faydalandığın başka bir site linki varsa (10) numaralı alana bunu mutlaka belirtmelisin. (CoinTürk’te mümkün olan en özgün içeriği yayınlayacağımızı unutma lütfen.)

Aynı yazıya daha fazla içerik ekleyebilir ve bu içerikler numaralandırabilirsin. Bunun için (11) numaralı alanı işaretlemen yeterli. (12) numaralı alanı kullanarak girdiğin her ekstra içerik sıralı olarak numaralanacaktır. Aynı yazıya daha fazla Metin, Haber, Görsel, Video, Caps, Anket…vs. ekleyebilirsin. (12) numaralı alandan içerik türünü seçerek devam edebilirsin. Hatta daha sonra bu içeriğin sırasını sağ üst bölümde bulunan ⇑  ve ⇓ ile değiştirebilirsin.

(13) numaralı alanda bulunan kısa yollar ile eklediğin içeriğin diğer üyeler ile etkileşimini ayarlayabilirsin.

Kopyalanmasına izin ver: Eğer açık olarak işaretlenirse, dğer üyeler paylaşımını kopyalayıp kendi içeriklerinde kullanabilirler.

Bunu açık liste yap: Bu seçenek içeriğine diğer üyelerin ekleme yapmasına olanak sağlar. Böylece içeriğine diğer üyeler yeni maddeler, içerikler, videolar ekleyebilir. Örneğin, hazırladığın içerik “En güzel kripto madencilik rigleri” hakkında bir yazı ise, diğer üyeler bu içeriğe kendi riglerinin fotoğrafını ekleyerek içeriği zenginleştirebilir.

Yazı Numaralarını Göster: (11) numaralı alan ile aynı işlevi görür.

(14) Numaralı buton ile yazını yukarıda (5) anlattığımız gibi  “Taslak olarak kaydet” yada “Hemen Yayımla” seçeneklerinden birisini seçerek kaydedebilirsin. Zorunlu alan eksiği  ya da hatalı bir giriş olmadığı taktirde sayfanın en üst kısmında içeriğin başvuru sonucu görünecektir. Herhangi bir hata/eksik olduğu taktirde yine aynı alanda uyarı görünecektir. İşte bu kadar. Kolay gelsin 🙂

7

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video