x

Hong Kong Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?


Bitkapital

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong merkezli Bitcoin exchange şirketi MyCoin‘in bir ponzi şeması şeklinde işletildiği ve yatırımcıların parasıyla ortadan kaybolduğunu duyurmuştuk. Newsbtc’ye göre,  Hong Kong’lu yöneticilerin bu olayın duyulması üzerine Bitcoin’in yasaklanması konusunu değerlendirmeye aldıkları belirtiliyor.

Meclis üyesi Leung Yiu-Chung’a göre, hükumet bu tip olayları bir kenardan izlemeyi bırakmalı ve Bitcoin’in üzerine gitmeli. Leung ayrıca, vatandaşları sadece uyarmanın yeterli olmadığını ve sirkülasyondaki bazı dijital paraların yasaklanması gerektiğini savunuyor. Diğer yandan Hong Kong Merkez Bankası da bir açıklama yaparak Bitcoin’e karşı halkı uyardı. Açıklamada Bitcoin ile yatırım yaparken dijital paraların yüksek spekülatifli doğasından dolayı ekstra dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

Çin medyasına göre ise MyCoin şirketinin vaatlerine inanan ve dolandırılan  yatırımcıların paralarını geri alma umudunun olmadığı ifade ediliyor. Ayrıca MyCoin yönetiminin olay yaşanmadan bir ay kadar önce işi bıraktığı da yeni ortaya çıkan bilgilerden.

Bu tip olaylar genellikle kolay para kazanma hırsıyla gerçekleşir ve bu tarz olaylarda kripto paralar yalnızca paravan olarak kullanılır. Bu nedenle bu skandalın doğrudan Bitcoin ekosistemini etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Bitcoin ve kripto paraların Hong Kong’daki durumuyla ilgili bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Resim: Newsbtc

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Hong Kong Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video