x

Hollanda’da Bitcoin ile Para Aklayan 6 Kişi Tutuklandı


Bitkapital

Geçtiğimiz Çarşamba günü Hollanda polisinin yapmış olduğu baskında, Bitcoin kullanarak kara para aklayan 6 kişi tutuklandı. 2 Ekim’de şüphelilerin hakim karşısına çıkarılmaları bekleniyor.

Hollanda polisinin şüpheliler üzerinde uzun süredir yaptığı araştırmada, şüphelilerin Bitcoin kullanarak para akladığı saptandı. Hollanda polisi bu durumun devam etmesinin, ekonomiyi etkileyeceğini ve piyasada yasa dışı para artışı sağlayacağını düşünüyor. Polis raporlarında tam detaylar verilmese de, şahısların birkaç milyon avro para akladığı belirtiliyor. Ayrıca kişilerin banka hesapları ve Bitcoin cüzdanlarına yetkililer tarafından el konuldu.

Genellikle bu tarz suç haberlerinin Bitcoin üzerine olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. Ana akım medya ise bu olayı yine Bitcoin’i karalama kampanyasına dönüştürecek gibi görünüyor.

Hollanda basını ise Bitcoin için şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin’in elektronik ortamda online ağ üzerinden ticareti yapılmaktadır. Merkezi bir yönetim noktası olmadığından, hükumet Bitcoin değerini etkileyemiyor. Fakat Bitcoin ve söz konusu hesaplara ilişkin bilgi işlemleri izlenebiliyor. Bu soruşturmada olduğu gibi eğer Bitcoin genellikle kara para aklama gibi suç faaliyetlerinde kullanılırsa, yasaklanması mümkündür.”

Sevinç Koçkaya Eroğlu
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, evinde Bitcoin madenciliği yapıyor, yurt dışında yaşıyor, hobileri gastronomi ve seyahat, hayvan dostu.

Bir Cevap Yazın

Hollanda’da Bitcoin ile Para Aklayan 6 Kişi Tutuklandı

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

...
Anket
Fikir almak ya da seçim yapmak için bir oylama başlatın.
Haber
Haberlerinizi, Makalelerinizi kolayca ekleyebileceğiniz görsel editör