x

Hindistan Bitcoin’de Yasal Düzenlemeye Gidiyor


Bitkapital

Hindistan’da hükumet ve merkez bankası görevlilerinden oluşturulan bir komite, dijital paralarla ilgili yeni düzenlemeler  ve yasal çalışmalar sunmaya hazırlanıyor.

Hint hükumeti basın servisi bu hafta yayınladığı açıklamayla disiplinler arası bir komite oluşturulduğunu açıkladı. Komitede Hindistan Rezerv Bankası, Maliye Bakanlığı, Finansal Hizmetler Departmanı ve Ekonomik İşler Departmanı çalışanları yer alıyor. Bunun yanı sıra hükumet destekli düşünce takımı NITI Aayog’dan ve ülkenin en büyük bankası State Bank of India’dan temsilciler de yer alıyor.

Açıklamaya göre komite öncelikli olarak kara para aklama ve müşteri koruması ile ilgili alanlarla alakalı politikalar önereceği bir rapor hazırlayacak. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Komite hem Hindistan hem de dünyadaki sanal paraların güncel durumunu detaylıca değerlendirecek. Sanal paraları yöneten mevcut küresel düzenleyici ve yasal yapıları inceleyecek. Bu sanal paralar için müşteri koruması, kara para aklama vb. ile alakalı konuların da dahil olduğu önlemler sunacak ve sanal paralarla alakalı olabilecek diğer türden konuları inceleyecek.

Ülkede birkaç hafta önce bir bakanın açıklamaları medyada büyük yankı uyandırmış ve ülkede bitcoin’in yasaklanacağı şeklinde yorumlanmıştı. Bu açıklamalardan sonra hükumet için tarafını net olarak belli etme gerekliliği doğdu.

Genel kanıya göre komite bir nevi bu işlevi görüyor. Bunun yanı sıra sanal paralar alanında düzenleyici değişikliklere gitmek için bir davetiye olarak da görülebilir.

Hindistan Rezerv Bankası üç yıl önce ülkedeki tüketicileri dijital paralar hakkında uyaran bir bildiri yayınlamıştı. Bankanın şimdi komitede yer alması, Hindistan’da dijital para algısının değiştiğine yönelik iyi bir örnek.

Komitenin raporu 3 ay içinde hazırlaması bekleniyor.

loading...

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Hindistan Bitcoin’de Yasal Düzenlemeye Gidiyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video