x

Güney Kore Merkez Bankası Bitcoin Tutumu Hakkında Eleştirildi


Kore merkez bankası hakkında Ulusal Meclis tarafından yapılan bir denetim bankanın, bitcoin ve ether gibi kripto paralar üzerine “etkisiz” nitelikte araştırmalar yaptığını ortaya koydu. Bankanın müdürü yetkililere, dijital paraların bir para birimi olmadığı yönünde görüş bildirdi. Ancak konu ile ilgili olarak daha fazla araştırma yapılacağına da söz verdi.

Kore Ulusal Meclisi geçtiğimiz günlerde Kore merkez bankası hakkında bir denetleme başlattı. Yerel haber kaynaklarına göre denetim esnasında bankanın müdürü Lee Joo-yeol, bitcoin benzeri dijital paraları bir para birimi olarak tanıyamayacağını kaydetti.

Lee Joo-yeol “Sanal paraları bir para birimi olarak görmek ve düzenlemek mümkün mü?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Kripto paralar, ‘para birimi’ olarak değerlendirilmediklerinde düzenleme için uygun olabilir. Bunun yerine bir menkul kıymet olarak değerlendirilebilirler. Aksi halde merkez bankasının konuyla ilgili harekete geçmesi mümkün görünmüyor.”

Lee şu ifadeleri açıklamalarına ekledi:

“Merkez bankasının dijital parasını yakın gelecekte tedavüle koyması ihtimali, bankalar arası işlemler ya da merkez bankası işlemleri için özelleştirilmiş bir ödeme yöntemi anlamına gelecektir.”

Kötü yapılmış dijital para araştırması

Yerel haber ajansına göre, Meclis ve Ulusal Meclis Planlama ve Finans Komitesi üyesi Song Young-gil merkez bankası denetiminin; dijital paralar hakkında banka tarafından yapılan araştırmaların, kötü nitelikte ve yetersiz olduğunu ortaya çıkardığına işaret etti.

Song bankayı, diğer merkez bankalarının dijital paralar üzerine yaptıkları araştırmalarla karşılaştırıldığında, yaptıkları araştırmanın yetersiz olduğunun ortaya çıktığı gerekçesiyle eleştirdi. Song konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Kore’de binin üzerinde bitcoin kullanabilen şirket mevcut. Ancak merkez bankasının sunduğu bilgi, bu sayının daha az olduğuna işaret ediyor. Sanal paralar ve blockchain büyük önem arz eden araştırma konularıdır. Eğer bunları ihmal ederseniz gelecek piyasada yer edinemezsiniz. Banka gelecekte konuyla ilgili daha fazla ve detaylı araştırmalar yapmalıdır.”

Meclis üyesine cevap olarak bankanın müdürü Lee, bankanın dijital para araştırmalarına daha fazla önem vereceğine söz verir nitelikte ifadelerde bulundu.

Kaynak: Bitcoin.com

Bitkapital
loading...
Ömer Uçar

Kitap kurdu, bitcoin ve blockchain meraklısı, dilbilimci, sanat dostu…

Bir Cevap Yazın

Güney Kore Merkez Bankası Bitcoin Tutumu Hakkında Eleştirildi

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video