x

Güney Kore Borsası Blockchain Tabanlı İşlem Platformu Geliştiriyor


Bitkapital

Güney Kore Borsası, borsa dışı (tezgah üstü olarak tabir edilen) hisse senedi alım satım işlemleri için blockchain tabanlı bir altyapı oluşturuyor.

The Korea Times haberine göre, Güney Kore Menkul Kıymetler Borsası blockchain ile güçlendirilmiş platform hazırlıklarına başladı. Oluşturulacak sistemin ana hedefi alım-satım işlemleri için alıcılarla satıcıları direkt olarak tek bir platformda buluşturarak güvenli bir şekilde ticaretin yapılmasını sağlamak. Ayrıca geleneksel yollarla yapılan işlemlerin maliyetinin de bu yolla düşürülmesi bekleniyor.

Blockchain teknolojisi ilk defa herhangi bir yerde listelenmeyen menkul kıymetlerin altyapısında kullanılacak. Tahminlere göre Kore’de bu pazarın büyüklüğü 56 trilyon Won (yaklaşık 45 milyar USD).

Diğer yandan, Güney Kore Borsası bu konuda çalışan ilk kurum değil. NASDAQ geçtiğimiz aylarda blockchain tabanlı platform olan Linq‘i duyurmuştu. Bunların dışında Avustralya ve Japon borsalarının da konuyla ilgilendiği biliniyor.

Kore’de Bitcoin ve blockchain çalışmaları ise hızlı bir şekilde artıyor. Aralık 2015’de blockchain tabanlı para transferi çözümleri üreten Streami 20 milyon dolarlık yatırım almıştı. 2016 Şubat ayı başında ise Koreli takas borsası Korbit yeni özelikleriyle birlikte uluslararası pazara açılmıştı.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Güney Kore Borsası Blockchain Tabanlı İşlem Platformu Geliştiriyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video