x

Güney Afrika Merkez Bankası Blockchain ve Kripto Paralara Olumlu Bakıyor


Bitkapital

Güney Afrika’nın merkez bankasının müdürüne göre banka kripto paralara ve blockchain’e olumlu gözle bakıyor.

Başkent Johannesburg’da bu hafta düzenlenen siber güvenlik konferansında konuşan Lesetja Kganyago Güney Afrika Rezerv Bankası’nın blockchain teknolojisini araştırdığını ve blockchain’in geliştirilmesinden doğacak yeniliklerin bankanın ilgisini çektiğini belirtti.

Merkez bankasının 2014’ten beri müdürlüğünü yapan Kganyago bankanın işlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yapabilmesine olanak sağlayabilecek kullanım durumları aradığını kaydetti:

“Merkez bankası olarak kripto paralar gibi konularda düzenleyicilerin görüş ayrılıklarına rağmen inovasyonlara açığız. Blockchain’in ve diğer dağıtık sistemlerin risklerini ve avantajlarını tartıya koyacağız.”

Bankanın 2 yıl kadar önce dijital paralara dair bir rapor yayınlamasından sonra yapılan bu konuşma bankanın blockchain ve dijital paralar konusunda ilgisinin arttığı şeklinde yorumlanıyor.

Söz konusu raporda dijital paraları kullanmanın risklerine karşı kara para aklamayı ve dijital dolandırıcılığı önleme perspektifiyle ülke vatandaşları uyarılıyor. Bunun yanı sıra bankanın dijital para dünyasını denetleme, yönetme veya düzenleme yetkisinin bulunmadığının altı çiziliyor.

Bunun yanı sıra ülkedeki özel kurumlar blockchain ve dijital paraları araştırma, geliştirme ve test etmeye yönelik adımlar atıyor. Örneğin ülkedeki önemli bankaların ethereum testlerine katıldığı ve bazı startup’ların kitle fonlamalı enerji gibi bazı kullanım durumları üzerinde çalıştığı biliniyor.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Güney Afrika Merkez Bankası Blockchain ve Kripto Paralara Olumlu Bakıyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video