x

Google’da Üst Sıralarda Çıkan Bitcoin Reklamlarına Dikkat


Bitkapital

Aslında uzun bir süredir konuyla ilgili olan insanların dikkatini çekmekte olan bir mevzu vardı, o da Google’ın Bitcoin ile ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda çıkardığı reklamların kalitesinin nispeten düşük olduğu gerçeği.

Her ne kadar Googleaslında reklam verenlerin bu tür sahtekarlıklara başvurmaması için pek çok önlem alsa da, ayrıca sahtekarlık yapanları yakalamak ve sistemden uzaklaştırmak için yoğun çaba sarfetse de, konu Bitcoin olunca biraz dikkatsiz davranıyorlar gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz dönemde bu tür dolandırıcılıkların mağduru pek çok insan oldu ama halen bu konuda önlem alınmamış olması da çok enteresan.

Kafakutu.com haberine göre, 13 Nisan’da reddit’deki bir Bitcoin kullanıcısı kendi olumsuz tecrübelerinden insanları uyarmak için açtığı başlıkta bundan dem vurmuş.

cakma-blockchain

Kullanıcının “Bitcoin News” şeklinde yaptığı bir aramada en üst sıradaki reklamda aslında meşru bir site olan Blockchain.info’nun taklitçisi ve düpedüz phishing yapan bir başka sitenin reklamı çıkıyor.

Kullanıcı bu reklam tıkladığı takdirde son derece inandırıcı bir sahte sayfaya yönlendiriliyor.

Kullanıcı boş bulunup bu reklama tıkladığı takdirde gerçek Blockchain.info sitesine birebir benzeyen fakat kullanıcının gerçek sitedeki hesabını çalmak için yaratılmış site tarafından karşılanıyor.

Bu tür olaylarla sadece Bitcoin camiası değil pek çok farklı alanda karşılaşılıyor fakat Google’ın da bu konuda kabahati var diyebiliriz.

Siz siz olun, gerekli güvenlik eklentilerini internet tarayıcınıza kurmadan ve nereye şifreinizi girdiğinizden emin olmadan hareket etmeyin ve maalesef Google reklamlarına da körü körüne güvenmeyin.

Kaynak: Kafakutu


Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Yorumlar 1

Bir Cevap Yazın

Google’da Üst Sıralarda Çıkan Bitcoin Reklamlarına Dikkat

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video