x

Goldman Sachs Hizmetlerine Bitcoin’i Mi Ekliyor?


Bitkapital

Wall Street Journal’ın haberine göre, dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs, yatırımcıları için direkt olarak bitcoin’le işlem yapma opsiyonunu getirmeyi düşünüyor.

Bunun gerçekleşmesi hâlinde banka, yatırımcılarını hızla büyüyen kripto para piyasasıyla tanıştıran ilk Wall Street şirketi olarak tarihe geçecek. Diğer şirketlerin buna benzer bazı ürünleri olsa da (örneğin Grayscale’im GBTC platformu) Goldman’ın müşterilerine sunmak istediği şey yepyeni bir piyasa. Şirketin bir sözcüsü konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Müşterilerimizin dijital paralara karşı ilgisine kayıtsız kalamazdık ve şimdi bu alanda onlara en iyi hizmeti ne şekilde verebileceğimizi araştırıyoruz.”

Ülkede sıkılaşan düzenlemeler

Bankanın vadettiği şeyi yapması hâlinde kripto paraların ABD’de meşruiyeti artacak. Bununla birlikte, şüphesiz ki bitcoin ve diğer kripto paralar hükümetin düzenleyici yetkiye sahip kurumları tarafından daha dikkatli bir şekilde izlenecek. Öyle ki Federal Rezerv Bankası kripto paraları derinlemesine incelediği açıklamasını yapmış, sermaye piyasası düzenleme kurulu SEC ise ICO’lar ve kripto paraları denetlemek üzere bir “Siber Birim” kurduğunu açıklamıştı.

Volatilite arayışı

Bu yılın hisse senetleri genel olarak büyük bir artış gösterse de Goldman Sachs hisseleri, yaklaşık % 21 düşüş yaşıyor. Hisse senedi piyasasında panik anında yapılan al-satları avantajına çeviremeyen banka, gazetenin haberine göre, yatırımcılarına yeni bir kazanç kapısı açmak adına yeni bir volatilite kaynağı arıyor olabilir.

Bu hamleyle birlikte ABD’de daha fazla kabul görmesinin bitcoin için iyi bir gelişme olup olmadığını önümüzdeki aylar gösterecek. Bununla birlikte Goldman Sachs haberi, akıllara ister istemez bir başka Wall Street’li Jamie Dimon’ın bitcoin’e dair birbirinden  farklı yorumlarını getiriyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Goldman Sachs Hizmetlerine Bitcoin’i Mi Ekliyor?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video