x

Exchange Sitelerindeki Grafikler Nasıl Okunmalı? Mum Grafiği


Bitkapital

Mum grafiği nedir? Mum grafiği ne işe yarar? Exchange sitelerinde yaygın kullanılan grafiklerden olan mum grafiği nasıl okunmalıdır? Bitcoin alım-satım işlemlerine yeni başlayan kullanıcılar için bu sorulara cevap aramaya çalışacağız.

İlk olarak, örnek seçtiğimiz Btc-e web sitesinde yer alan BTC/USD mum grafiğindeki kısımların neyi ifade ettiğine bakalım. İlk şekilde, sol kısımdaki dikey olarak verilen rakamlar fiyat aralığını, aşağıdaki kısım 15 dakikaya ayrılmış bir günlük zaman dilimini ve sağ taraftaki dikey kısım ise işlem hacmini göstermektedir. Kırmızı renk satım işlemini, btc-e2yeşil renk ise alım işlemini ifade eder (neden bu şekilde ifade edildiğini aşağıda açıklamaya çalışacağız). Alt kısımdaki gri renk ile gösterilen barlar ise, o periyot içerisindeki işlem hacmini ifade etmektedir. 09.30 dilimini incelediğimizde gri renkli işlem hacmi barından, 1.321 adet Bitcoin’in işlem gördüğünü anlamaktayız.

bar

09:30 dilimi örneğini büyütülmüş olarak sol taraftaki şekilde incelemeye çalışalım. 15 dakikalık zaman diliminde (yani 09.30-09.45 arası) çubuğun en üst ve en alt kısımlarında ok ile gösterildiği gibi, Bitcoin’in, en düşük 463 dolardan, en yüksek ise 487 dolardan işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Kırmızı ile gösterilen bar kısmında ise, bu zaman periyodu için (yani saat 09.30’da)  fiyatının 486 dolardan açıldığını, periyot bitiminde ise (yani saat 09.45’de) fiyatının 476 dolardan kapandığını görüyoruz. Özetle, 15 dakikalık bu periyot içerisinde, 09:30’da fiyat 486 dolardan açılmıştır, daha sonra iniş ve çıkışlarla 463 – 487 dolar arasında değişmiş,  son olarak da periyot 09:45’te 476 dolardan kapanmıştır. Bu grafikteki kırmızı renk; açılış fiyatının kapanıştan düşük olması sebebiyle, alış işleminden daha fazla satış işlemi yapıldığını göstermektedir. Yeşil renk ise tam tersi olarak, satış işleminden daha fazla alış yapıldığını göstermektedir. Ama tüm siteler aynı renkleri kullanmaz, bazen siyah ile beyaz olabilir, bazen de mavi ile beyaz; fakat temel mantık hepsinde aynıdır.


Tepkini Göster

İyiymiş
Kötü
Keyifli
Yok artık!
Bu ne ya!
Harika!

Bir Cevap Yazın

Exchange Sitelerindeki Grafikler Nasıl Okunmalı? Mum Grafiği

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video