x

Ethereum Eylül Sonu Hard Fork’a Gidiyor


Bitkapital

Bitcoin ve Bitcoin Cash hakimiyetinin sürdüğü kripto para piyasasında ethereum bir süredir göz ardı ediliyor. Ethereum fiyatının 300 dolardan 320 dolar seviyelerine çıkarak kıpırdanması haricinde genel olarak sessizliğini koruyan para birimi, Eylül ayı sonunda “Metropolis” hard fork’una gitmeye hazırlanıyor.

Yol haritası

Ethereum’un 2017 başlarında yol haritasını açıklamasının ardından sektörün beklentisi hard fork olacağı yönündeydi. Yol haritasında ağ için birtakım önemli yükseltmelerin yapılacağı izah ediliyordu. Açıklanan fork tarihi beklenilenden daha geç olsa da fork haberi, ağ için yükseltme bekleyen ethereum yatırımcılarını sevindirdi.

Beklenen yükseltmeler

Hard fork’la birlikte uygulanması beklenen yükseltmelerin başında “zk-SNARKs” (zero-knowledge proof) geliyor. Sır vermeyen kanıt olarak çevirebileceğimiz bu özellikle birlikte ethereum yatırımcıları, gizlilik derecesi eskisine göre daha yüksek işlemler yapabilecek.

Yeni yükseltmeyle birlikte programlama ve smart contracts kolaylaştırılacak ve programcıların omzundaki yük azalacak.

Öte yandan güvenliğe yönelik “maskeleme” özelliği ile kullanıcılar özel anahtarına sahip olduğu adresi belirleyebilecek. Bu yükseltmeyle birlikte ağ güvenliğinin artacağı ve quantum bilgisayarlarının hack girişimlerinin bile sonuçsuz kalacağı düşünülüyor.

Dördüncü ve son olarak ise, “Zorluk Bombası” özelliğiyle ethereum madenciliği, şimdiye kıyasla çok daha zor bir hâle getirilecek. Bu özelliğin, ağın proof-of-work’ten (PoW – çalışmanın kanıtı) proof-of-stake’e (PoS – PoW’da madencilik sonucu para kazanılırken ve madencilik “çalışmanın” kanıtı olurken PoS’da bir kullanıcının cüzdanında ne kadar coin varsa o cüzdana belirli dönemlerde o kadar coin verilir) geçişi için atılan bir adım olduğu söylenebilir. “Bomba” özelliği ile birlikte ethereum’un “buz çağına” gireceği şeklinde geyikler revaçta.

Yükseltmelerle birlikte fiyatın düşüp düşmeyeceğine dair şimdiden herhangi bir şey söylemek zor. Madencilik yavaşlayacağı için fiyat düşebilir. Diğer yandan ağdaki kullanıcı sayısı artacağı için fiyat yükselebilir. Yine de ethereum’un akıbetinin tam olarak ne olacağını zaman gösterecek.

Kaynak: Cointelegraph

loading...
müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Ethereum Eylül Sonu Hard Fork’a Gidiyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video