x

Yargıtay Estonya Hukümetinden Bitcoin Açıklaması Bekliyor


Bitkapital

Estonya Yargıtayı dijital paraların yasallaşması ile ilgili dava devam ederken ülkenin merkez bankasından, iki bakanlığından ve üst düzey ekonomi yetkililerinden Bitcoin ile ilgili soruları cevaplamasını istedi.

Soruların, Bitcoin faaliyetlerinde kara para aklamayı önleme yolları ve finansal teknoloji dünyasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Estonya Bankası, İçişleri ve Maliye Bakanlığı ile Mali Denetim Kurulu mahkemenin sorularına 11 Ocak 2016’ya kadar cevap vermek zorunda.

Her şey Bitcoin platformu BTC.ee sitesindeki takas faaliyetlerinin Şubat 2014’te Estonya polisi tarafından “tehdit unsuru” olarak görülmeleri sebebiyle askıya alınmasıyla başlıyor. Estonyalı yetkililer sitenin sahibi Voodg’a kanunlarla uyumluluk içinde olduğunu kanıtlamasını ve kullanıcı bilgilerini paylaşmasını istiyor. Bunun üzerine yaklaşık 1 yıl önce dava açan Voogd, “dava sonucunun ciddi anlamda radikal olacağını ve devletin kendi elinden çıkmayan yenilikleri ele alma konusundaki gerçek yüzünü göstereceğini” belirtiyor ve şunları ekliyor:

“Maliye Bakanlığının ve Estonya polisinin Bitcoin karşıtı tutumu bahsi geçen kurumlar tarafından özellikle benimsenirse yargıtaya verilecek cevapları görmek hepimiz için ilginç olacak.”

Voodg, davanın İsveç’te bir ay süren tartışmalardan sonra Bitcoin’in KDV’den muaf olduğuna hükmeden Avrupa Adalet Divanı’na taşınabileceğini düşünüyor.

Serhat Ant
müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Tepkini Göster

İyiymiş
Kötü
Keyifli
Yok artık!
Bu ne ya!
Harika!

Bir Cevap Yazın

Yargıtay Estonya Hukümetinden Bitcoin Açıklaması Bekliyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video
...
Anket
Fikir almak ya da seçim yapmak için bir oylama başlatın.
Haber
Haberlerinizi, Makalelerinizi kolayca ekleyebileceğiniz görsel editör