x

Dünyanın En Pahalı Pizzası


Bitkapital

22 Mayıs Dünya Bitcoin Pizza Günü

Bitcoin dünyasına erken adapte olanlar “Bitcoin ile Pizza ” hikayesini çok iyi bilirler. Bilmeyenler için bizler özetleyelim istedik. Bitcoin’in nereden bu günlere geldiğine ilişkin hem eğlenceli hem de düşündürücü bir yaşanmışlık hikayesidir bu.

Tarih 22 Mayıs 2010. Bitcoin kullanıcısı Laszlo Hanyecz, bitcointalk.org forum sitesine bıraktığı bir mesaj ile ilk bitcoin alışveriş girişimini başlatıyor. Tabi o zamanlar Bitcoin’in değeri şimdiki gibi değil. 2 büyük boy pizza için 10.000 BTC ödeyeceğini söyleyen Laszlo Hanyecz, mesajında “pizzayı ister kendiniz yapabilirsiniz isterseniz de bir yerden sipariş verir adresime gönderirsiniz.”diyerek teklifte bulunuyor.

pizza

O dönemde 1 BTC yaklaşık 0,003 Cent’ten işlem gördüğü için 41$’lık bu ödeme birçok kullanıcı için cazip geliyor. Anlaştığı diğer bir kullanıcı onun için pizzayı sipariş ediyor ve Laszlo mutlu bir şekilde gelen pizzasının fotoğrafını paylaşıyor. Hikaye o dönemde bu şekilde son buluyor. Tabi Bitcoin’in fiyatı artmaya başlayınca bu konu üzerinde konuşmalar devam ediyor. Bitcointalk’ta konunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Bugün itibarı ile 4.900.000 $ değerinde olan pizza, Bitcoin’in fiyat artışının öngörülebilir olmaması açısından güzel bir örnek.

Cryptocoinsnews muhabiri Calvin Tran, bugünkü yazısında bu konuyu ele alarak 22 Mayıs’ın Dünya Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanılmasını öneriyor. Bitcoin’in tarihsel gelişimi açısından bu tarihi biz de önemsiyor ve tüm Bitcoin meraklılarının “Dünya Bitcoin Pizza Günü”nü kutluyoruz.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En Pahalı Pizzası

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video