x

Dash Bitcoin’i Geçip Geleceğin Parası Olmayı Amaçlıyor


Bitkapital

Bitcoin’in patlak verişiyle beraber finans ve ekonomi sektörü kısa sürede büyük değişim gösterdi. Paranın ve değerinin hükümet kontrolünden uzak ve merkezsiz olduğu kripto para habitatı, Bitcoin’den sonra çıkan Dash gibi diğer kripto paralarla daha da büyük bir hale geldi.

Saragossa Group’dan Eric Sammons Bitcoin ve Dash’e değindiği bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Bitcoin’i anlatarak başlayan Sammons, Dash’in ana geliştiricisi Evan Duffield’ı Bitcoin’in üzerine koyma cesareti gösterebilen geliştiricilerden biri olarak gösterdi.

Darkcoin ilk çıktığı zamanlarda Bitcoin’le iki yönden ayrılıyordu. Bunlardan birincisi gizliliği daha çok temel alması, ikincisi ise Duffield’ın geliştirdiği ve Bitcoin node’larından daha güçlü olan Masternode’lar. İki katmanlı oluşu sebebiyle Bitcoin’e eklenemeyen özelliklerin eklenebildiği Masternode’lar sayesinde Darkcoin büyüyor ancak isminden yola çıkılarak illegal faaliyetlerde kullanıldığı düşünüldüğü için Duffield yeni marka için aradığı ismi buluyor: Digital cash’in kısaltılmışı Dash.

Her yeni özelliğin merkezsizleşebileceği ve protokol düzeyinde geçerli olabileceği Masternode’lar sayesinde şu ana kadar bütçe, para yönetimi ve işlemlerde hızlılık gibi özellikler eklendi.

Eklenen bu özelliklerin ve gelecekte eklenebilecek özelliklerin önemine değinen Sammons Dash’in alışageldiğimiz normları kırıp geleceğin parası olma potansiyeli taşıdığını düşünüyor. Dash ekibi bir sonraki aşamada ise Dash Evolution adını verdikleri tamamen merkezsiz bir sistemden oluşacak elektronik ticaret ağı kurmayı planlıyor.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Dash Bitcoin’i Geçip Geleceğin Parası Olmayı Amaçlıyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video