x

Çinli Borsaların İşlem Hacimleri Bir Gecede %90 Oranında Düştü


Bitkapital

Çinli Bitcoin borsaları BTCC, Huobi ve OkCoin, küresel Bitcoin ticaretinin ezici bir çoğunluğunu oluşturuyordu. Görünen o ki, Çin’de bir şeyler değişiyor.

Çin’de yüksek hacimli işlemlerin temel nedeni alış/satış işlemlerinden komisyon alınmamasıydı. Bu durum, 3 borsanın da websitelerinden yaptığı açıklamayla değişiyor. Yapılan açıklamalarda işlem komisyon oranlarının %0,2 olacağı ve 24 Ocak Salı gününden itibaren uygulanmaya başlanacağı belirtilmişti. Uygulama 24 Ocak (dün) başlatıldı ve işlem hacimleri %90 oranında bir gecede düştü.

Yukarıda verilen grafikte OkCoin işlem hacminin belirgin bir düşüş yaşadığı görülebilir. Komisyon alınmadan önce saatte ortalama 10,000 Bitcoin’in üzerinde işlem yapılırken, bu rakam Salı günü yeni uygulamanın başlamasıyla birlikte 1000 BTC’nin altına düştü.

Bilindiği üzere Çinli borsaların işlemlerinin çoğu trade botları tarafından gerçekleştiriliyordu, komisyon uygulanmadığı için de çok küçük oranlı karlarda bile botlar tarafından sürekli olarak işlem yapılabiliyordu. Bu da hacimlerin şişmesinin en büyük nedeniydi. Çin’de dün gerçekleşen bu uygulamayla birlikte artık ekosistemde piyasalar daha dengeli olabilir.

Olumsuz piyasa koşullarında oluşan panik durumu ve yüksek hacimli satışlar, yerini, küresel olarak daha dengeli piyasa koşullarına bırakabilir. CoinTürk olarak uygulamanın Bitcoin piyasaları açısından olumlu bir etki yapacağını ve uzun vadede kripto para piyasalarına pozitif yansıyacağını düşünüyoruz.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Çinli Borsaların İşlem Hacimleri Bir Gecede %90 Oranında Düştü

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video