x

Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek


Çin Merkez Bankası The People’s Bank of China (PBoC), kendi dijital para birimini geliştirmeye yönelik büyük bir adım attı.

PBoC, başkent Pekin’de konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Hükumet temsilcisi Yifei ve çeşitli finans ve araştırma kurumlarından uzmanlar katıldı.

Çin 2014 yılında Bitcoin’i yasaklama kararı alarak ekosistemi bir hayli sallamıştı. Sonrasında daha ılıman bir iklime geçildi ve Çin’de, deyim yerindeyse 2015 yılı içerisinde Bitcoin ve Bitcoin madenciliği patladı.

Şu anda hem borsalardaki işlemler bakımından hem de madencilik şirketleri ve üretim açısından Çinli girişimciler büyük bir payla dünya lideri konumunda bulunuyor.

Çin’in bu alandaki büyümesi korkutucu bir şekilde devam ederken, Merkez Bankasının böyle bir dijital para geliştirme sürecine girmesi, yasaklama anlamında en çok korkulan ülke olan Çin’de, kripto paraların yerini sağlamlaştırabilir.

Bitkapital
loading...
Coin Türk

Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video