x

Çin Borsaları Bitcoin Çekim Tarihini Erteliyor


Bitkapital

Çin ve Bitcoin… Bu iki kelime ne zaman bir araya gelse hep sıkıntılar doğmuştur. Ülkedeki bitcoin rüzgarı durulmuyor. Çin merkez bankasının borsalara tüzüklerinde regülasyonlara gitme talimatı vermiş ve düzenlemeleri yapana kadar kriptopara işlemlerinin durdurulması emrini vermişti. Geçtiğimiz günlerde borsalar regülasyonları tamamladıkları ve bir hafta içinde tekrar para çekimine başlanacağını tahmin ettikleri yönünde açıklamalar yapmıştı. Bu iki borsa, OKCoin ve Huobi bu süreyi biraz daha erteleme kararı aldı.

30 gün olarak açıklanan işlem askı süresi artık süresiz bir tarihe ertelendi. Çin borsaları uygun politika standartları için yetkililerle görüşmelerini sürdürüyor. OKCoin’in açıklamasına göre Çin bankasının borsalara ilettiği kara para aklama ve ülkenin kanunlarıyla alakalı düzenleme talebinin ardından para çekim işlemini durdurmuş ve çalışmalara başlamıştı:

Bitcoin sektörünü daha sağlıklı bir hale getirmeye çalışıyoruz, anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.”

Huobi ise yaptıkları değişikliklerin onaylandığı anda para çekim işlemlerinin başlayacağı zamanı müşterilerine duyuracaklarını açıkladı. Bu açıklama, Çin bankasından bir temsilcinin bankanın yerli kriptopara borsalarını izlemeye devam edeceğini doğrulamasından hemen sonra gelmesi ise iyiye yorumlanıyor.

Öte yandan Çin haber ajansı Sina’nın haberine göre Çin merkez bankası İş Yönetimi bölümü direktörü Zhou Xuedong, kriptopara borsalarını kontrol etmek için uzun ömürlü düzenleyici mekanizmaların önemine vurgu yaptı. Xuedong röportajın bir kısmında şu demeci verdi:

Önümüzde önemli potansiyel riskler var. İlki, müşteri fonlarının güvenliğini tehdit eden risk. İkincisi, kara para aklama riski. Üçüncüsü ise kaldıraçlı işlemlerin getirdiği risk.”

Çin merkez bankasının 7 Ocaktaki düzenleme talebinin ardından, bitcoin fiyatı yüzde 20 düşmüş ve Şubat ayında Çin borsaları bitcoin tarihinde ilk kez bitcoin çekim işlemini durdurmuştu.

loading...
müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Çin Borsaları Bitcoin Çekim Tarihini Erteliyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video