x

Blockstack Merkezsiz İnternet Platformu Artık Amazon’da


Bitkapital

Bitcoin altyapılı geliştirme platformu Blockstack Core, artık Amazon Web Hizmetleri (Amazon Web Services) AWS’de.

2015’in Eylül ayında kurulan Blockstack, Mart 2016 itibariyle işlem hacmi bakımından Bitcoin blockchain’i kullanan parasal olmayan en büyük sistem oldu. Şirket geçtiğimiz aylardaki fonlamada 4 milyon dolar yatırım aldı. Platformun öncelikli amacı ise merkezsiz sunucularla daha güvenli bir internet ortamı sunmak ve bunu bitcoin ve blockchain’i kullanarak yapmak. Platform tüm bunları kullanıcıların kimliklerini kontrol etmelerine olanak tanıyan bir tarayıcı ile yapmayı amaçlıyor.

Platform bunların yanı sıra blockchain senkronizasyon süresini hızlandırarak (kısaltarak) bitcoin node’u kurma sürecini müşterileri için olabildiğince basitleştirmeyi hedefliyor. Blockstack’ten yapılan açıklamada FastSync (Hızlı Senk.) isimli yeni özellik Blockstack Core’un an itibariyle AWS’den erişilebilen yazılımı olan 0.14.1 versiyonuna eklenmiş durumda.

Amazon verilerine göre Blockstack, Amazon Web Services marketindeki blockchain bağlantılı üçüncü uygulama olarak görünüyor. İlk iki şirket ise Monax ve Manifold Technology şeklinde sıralanıyor. 

Toplam boyutu an itibariyle 100 GB’ın üzerinde olan blockchain’in tamamını yüklemek durumunda olan geleneksel bitcoin core müşterilerinin sırtından bu yükü alan Blockstack node’ları, uzak bir node’dan sadece Blockstack’in doğruladığı blockchain’in son durumunu alıp bunu ağ ile senkronize olmak için kullanma olanağı sunuyor. 

Bunun yanı sıra şirket, yakın zamanda “Blockstack Explorer” ismini verdiği blockchain keşif aracını kullanıma sunmuştu. 

loading...
müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Blockstack Merkezsiz İnternet Platformu Artık Amazon’da

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video