x

Blockchain’i Destekleyip Bitcoin’e Omuz Silkenlerde Bugün: David McKay


Finansal sektörün zirvesindeki isimler bitcoin’e dair yorum yapmaktan kendini alamıyor. Jamie Dimon ve IMF başkanı Christine Lagarde’ın aralarında bulunduğu isimlerin görüşlerinin birbiriyle paralel olduğu söylenemez. Saha bu kadar karışıkken şimdi de Royal Bank of Canada CEO’su David McKay sahaya indi ve bitcoin’i toplum nezdinde değerlendirdi.

David McKay konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bana sorarsanız bitcoin’in günümüzde kullanılış amacı gizli bir şekilde bir yerden başka bir yere para taşımak veya fark edilmeyecek şekilde, kriminal amaçlı para taşımak. Evet, birçok insan onun dolandırıcılık olduğunu iddia ediyor, bitcoin’i böyle anıyor. Böyle olduğunu sanmam, bununla birlikte toplumun temel bir ihtiyacına çözüm getirdiğini de şimdilik söyleyemem.”

Geleneksel para

Doğal olarak sürekli itibari parayla çalıştığı için bankanın CEO’sunın bitcoin’i tam olarak kavrayamadığı çıkarımını yapabiliriz.

“Para birimi denen şey bir malın, hizmetin veya ekonominin ödeme seneti konumundadır. Elimde dolar, pound ve euro bulundurmanın sebebi, ileri bir tarihte, aldığım fiziksel bir mal veya hizmet karşılığında bu parayı kullanabiliyor oluşum. Ve onu destekleyen politik sistem, ekonominin gücü ve rezervi olan merkez bankaları sayesinde bu senedi elimde tutmak bana güven veriyor. Bitcoin ise bu kriterlerin bir çoğunu karşılamıyor. Hükümet ve ekonomi desteği yok, hakkında yapılmış bir yasa yok.”

Blockchain > bitcoin

Geleneksel sistemin içindeki insanlar bile blockchain’e güvenirken, blockchain’in bir dalı olan bitcoin’den genellikle uzak duruluyor. McKay de bu durumu hatırlatarak şunları ifade ediyor:

“Blockchain’in ekonominin her alanında büyük değişiklikler yapma şansı var. Bu yüzden kod yazmak, çözüm üretmek ve üzerinde daha çok çalışmak gerekiyor.”

Kaynak: Cointelegraph

Bitkapital
loading...
Serhat Ant

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Blockchain’i Destekleyip Bitcoin’e Omuz Silkenlerde Bugün: David McKay

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video