x

Blockchain teknolojisi ve Bitcoin 1.0, 2.0 ve 3.0


Bitkapital

The Institute for Ethics and Emerging Technologies (IEET) -Etik ve Yeni Teknolojiler Enstitüsü- 10 Kasım 2014’te yayınladığı bir makaleyle, Bitcoin altyapısı olan blockchain teknolojisine desteklediğini ve inancını açıkladı.

Makalede, Bitcoin ve blockchain, dijital paranın çok daha ötesinde, ileri seviyede bir bilgi teknolojisi olarak görülüyor ve gelecek nesil bilgi teknolojilerine bir çok avantaj ve yenilik getirebileceği vurgulanıyor.

Makale yazarı Melanie Swan, Bitcoin ve blockchain teknolojisi ile gelecekte oluşabilecek evreleri şu şekilde tanımlıyor:

Bitcoin’in; para birimi, para transfer aracı ve dijital ödeme sistemi olarak kullanılması “Bitcoin 1.0” olarak tanımlanıyor.

Blockchain teknolojisi kullanılarak yakın gelecekte tahvil, bono veya kredi gibi tüm finansal ve iktisadi uygulamaların oluşturulması “Bitcoin 2.0” olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin 3.0” ise, gelecekte blockchain altyapısı kullanılarak; sağlık, kültür, bilim ve sanat gibi tüm alanlarda, katma değer yaratan ve hayatı kolaylaştıran uygulamaların oluşturulması olarak tasvir ediliyor.

blockchain tek

Makalenin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ieet.org


Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın

Blockchain teknolojisi ve Bitcoin 1.0, 2.0 ve 3.0

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video