x

Blockchain Teknolojileri Üzerinde 11 Trilyon Dolarlık Deney


Bitkapital

Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), dağıtık hesap teknolojisini ilk büyük ölçekli gerçek dünya uygulamasına entegre edebilmek için bir dizi firma seçti. Bu firmalar önümüzdeki yıl boyunca, DTCC’nin ticaret sonrası işlemesi için mevcut Ticari Bilgi Depolarını (TIW),  özel olarak inşa edilmiş dağıtılmış hesapların oluşturulması için işbirliği içinde çalışacaklar. DTCC verilerine göre bu proje 70 ülkeyi kapsıyor.

Projeye destek olan Barclays, Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, JP Morgan, UBS ve Wells Fargo gibi mevcut piyasa katılımcıları iş akışı rehberliği sağlayarak teknolojiyi geliştirme konusunda yardımcı olacaklar. Altyapı sağlayıcıları ise IHS Markit ve Intercontinental Exchange olacak.

DTCC’nin yan kuruluşu Chris Childs’in CEO’su CoinDesk‘e, bir işlemin tarafları tarafından işletilen bir ağın, yalnızca ticaret sonrası süreçleri kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda tasarruf etmeyi de beraberinde getireceğini açıkladı ve ekledi:

“Kendi iç tasarruflarımızın projenin maliyetini çıkaracağına inanıyoruz. Endüstride ek tasarruflar var. Tahminler bir kurumdan diğerine farklılık göstermektedir.”

DTCC, işlemlerin blockchain veya dağıtılmış hesap teknolojisine taşınmasıyla tasarruf edilmesini bekledikleri kesin para miktarını paylaşmadı. Ancak Santander tarafından hazırlanan 2015 raporunda, bankalara genel tasarrufların 20 milyar dolardan yüksek olacağı tahmin edildi.

Ayrıca geçtiğimiz hafta açıklanan bir sözleşme ile IBM, bankacılık birliği R3CEV’in danışmanlığında, 11 trilyon dolarlık varlıkların  VC tarafından desteklenen startup şirketi Axonin tarafından düzenlenmesine destek verecek. Bu destek Axonin tarafından inşa edilen özel bir dağıtılmış hesap  aktarma sürecini yönetmeye yardımcı olacak.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Blockchain Teknolojileri Üzerinde 11 Trilyon Dolarlık Deney

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video