x

BitLicense Taslağının Revize Edilmiş Sürümü Yayınlandı


Bitkapital

The New York State Department of Financial Services (NYDFS) tarafından hazırlanan, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili yasal düzenleme çalışmalarını öngören BitLicense taslağı, gelen öneriler üzerine yeniden güncellenerek kamu oyunun bilgisine sunuldu. İlk kez Temmuz 2014 tarihinde taslak olarak ortaya çıkan BitLicense 90 gün boyunca öneri toplamıştı.

Bundan sonraki süreçte taslak, son halini almadan önce 30 gün boyunca önerilere açık olacak ve sonrasında tamamlanıp yürürlüğe girecek.

Önerinin bu versiyonu için öne çıkan değişiklikler:

  • Tüm kripto para kullanan işletmelerin kayıtları herhangi bir sorunda geriye dönebilmek  ve sorunu çözebilmek için 7 yıl boyunca el değmeden saklanacak.
  • Exchange siteleri siber saldırı ve kayıplardan tamamen sorumlu olacak ve ayrıca herhangi bir felaket durumunda hepsinin bir acil planı olacak.
  • Kripto para kullanan şirketler belirli aralıklarla denetlenecek ve şirket hesapları kontrol altında tutulacak.

Tüm bu gelişmeler ışığında diyebiliriz ki; “Kripto Para sistemlerinin yavaş yavaş hukuksal zemine oturtulmaya başlanmasının, özellikle dünya ekonomi çevrelerince bitcoin ve türevlerinin çok ciddiye alınması gerektiği gerçeğini su yüzüne çıkarmaktadır.” Dün gece yayınlanan taslak metin üzerinden yapılacak yorumlamalar sonucunda piyasalarda önümüzdeki bir hafta boyunca yukarı ve aşağı yönlü sert hareketler beklemek mümkün.

İlerleyen günlerde BitLicense ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Taslağın tamamına ulaşmak için: BitLicense

loading...

Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

BitLicense Taslağının Revize Edilmiş Sürümü Yayınlandı

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video