x

Bitcoin sembolü ve kodu standart olacak


Bitkapital

Bitcoin Vakfı Finansal Standartlar Çalışma Grubu, önümüzdeki 6 ay içerisindeki projelerini açıkladı. Bu gelişmeye göre grup, Bitcoin sembolünü ve kodunu standart hale getirme çalışmalarına başlayacak.

Proje kapsamında Bitcoin, kod ve kısaltma standartlarıyla ilgili olan ISO 4217 standardına uygun hale getirilecek. Bu bağlamda, Bitcoin için yaygın olarak kullanılan BTC kodunun ISO standartlarına uygun olmadığı belirtiliyor. ISO’ya göre, emtia, yatırım aracı veya para birimlerinde kodun ilk harfi X olmak zorunda, bu nedenle Altın XAU, Euro ise XEU olarak kısaltılıyor. Bunun anlamı, standartlaşma çalışmaları sonucunda BTC olarak kullanılan kısaltma artık kullanılmayacak.

Grubun bir diğer çalışması ise Bitcoin sembolü ile ilgili, şu anda yaygın olarak B, ฿ ya da Ƀ gibi simgeler kullanılıyor ve bu simgelerin Unicode olduğu için standartlara uygun olduğu belirtiliyor. Bu sembollerden biri mi yoksa başka bir sembol mü seçilecek henüz bilinmiyor; ama seçim için ortak mutabakata dayalı bir şekilde karar alınacağı vurgulanıyor.

Vakfın yöneticisi Jon Matonis ise, standartlaşmanın Bitcoin’i yaygın hale getirme çalışmalarında engelleri kaldırmak için önemli olduğunu ifade ediyor.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Bitcoin sembolü ve kodu standart olacak

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video