x

Bitcoin Mikserleri ile Bitcoin’leri Karıştırmak


Bitkapital

Her ne kadar “anonim” dense de Bitcoin’de yapılan tüm işlemler Blockchain üzerinden izlenebilir. Buradan yola çıkarak temelde hangi adresin kime ait olduğu bilindiği zaman, takip edilmek istenen kişinin mali hayatı şu an mevcut banka sisteminden çok daha iyi ve hızlı takip edilebilir. Bu açıdan bakıldığında aslında gerçekten anonimleşmek isteyenler için Bitcoin sistemi halen tam olarak anonim olma imkanı sunmamaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz dönemde daha fazla anonimlik sunan Dash gibi altcoin’ler çıksa da ekosistemin bel kemiği olan Bitcoin için bu sorun hala baki.

Önemli bir diğer konu ise ticaret ile uğraşan bir kişinin Bitcoin cüzdanına gelen Bitcoin’in daha önce ne ticaretinde kullanıldığını bilemeyecek olmasıdır. Blockchain üzerinden Bitcoin’lerin transfer edildiği hesapları görebiliriz; ancak genel anonimlik gereği sahiplerini ve Bitcoin’lerin kaynağını bilemeyiz. Örneğin, bir esnafın Bitcoin cüzdanına yasal bir ticaret kazancı ile gelen kripto paralar, aslında daha önce Darknet üzerinde bir suç amacıyla kullanılmış bir Bitcoin hesabından gelmiş olabilir.

Böyle bir durumun hukuki olarak nasıl bir sonuç doğurabileceğini Av. Onur Atam’a sordum ve şöyle bir yorum aldım;

“Bu konuyu hukuki açıdan değerlendirmek, zorlayıcı bir yorum gerektirir. Gerçek hayatta şüpheli bir hesaptan size gelen paranın kendisinin değer olarak geçmişi ve daha önce nerede kullanıldığı tek tek paraların seri numaraları alınmadıysa ve takip edilmediyse bilinemez.  Burada paranın geldiği hesabın sahibi nedeniyle suçlama yapılabilir. Aynı şekilde size gelen Bitcoin’lerin değer olarak kimin hesabından geldiği önemlidir. Yoksa Bitcoin değerinin yasal olmayan işlerde kullanılmış olmasının bir önemi yoktur. Zaten bunun tespitinin de yapılması çok zordur. Her iki durumda da Bitcoin cüzdan sahibi anonim kalmayı başarıyorsa bu ödeme nedeniyle size herhangi bir suçlama yapılamayacaktır.”

Bitcoin’in izinin sürülememesi veya eldeki kripto paraların anonimleşmesi için Bitcoin karıştırma servisi hizmeti veren siteler ortaya çıkmıştır.

Bu siteler çalışma sistemlerini ve verdikleri hizmeti;  genel olarak müşterilerden gelen Bitcoin’leri kendi rezervlerine alıp burada karıştırarak kullanıcıların istedikleri hesaplara aktarma olarak özetliyorlar. Bu servis sağlayıcıları verdikleri hizmet karşılığında ise %0.5-2 arasında değişen oranlarda komisyon alıyor. Bu sitelerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

bitmixer

https://bitmixer.io/

https://coinmixer.net/

http://app.bitlaundry.com/

https://darklaunder.com/

Not: Yukarıda yer alan sitelerin hiç biri ile CoinTürk’ün herhangi bir ticari bağlantısı yoktur, makale bu tür konuları merak edenler için yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Coin Türk
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Bitcoin Mikserleri ile Bitcoin’leri Karıştırmak

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

...
Haber
Haberlerinizi, Makalelerinizi kolayca ekleyebileceğiniz görsel editör