x

Bitcoin İsveç’te Kullanılan Tek Para Birimi Olabilir


İsveç’in en büyük ve en eski teknik üniversitesi Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İsveç dünyanın ilk nakit ödemesi olmayan ülkesi olabilir.

bitcoin-swedenÇalışmaya göre İsveç’te insanlar küçük alışverişlerinde bile ödeme yaparken nakit yerine banka kartlarını tercih ediyorlar. Ayrıca İsveç’in en büyük ilk beş bankası da nakit para ile çalışmayı reddediyor. Bu bankalar ödemelerini Swish isminin verildiği bir mobil ödeme uygulaması sayesinde gerçekleştiriyorlar.

İsveç bankalarının yanı sıra, Danimarka bankalarının da kullandığı bu uygulama sayesinde bankalar yerel bankacılık sistemlerini değiştirdiler.

KTH’de endüstriyel ekonomi ve yönetim alanında araştırmacı Niklas Arvidsson, Guardian’a verdiği röportajda konuyla ilgili şunları söylüyor:

Nakit kullanmadan ödeme yapmak daha güvenli bir yol. Bu yüzden İsveçliler mobil ödeme yolunu daha çok tercih ediyorlar ve nakitsiz ticarette İsveç dünyada lider konumda. Nakit ödeme bir çok ülkede hala en önemli ödeme şekli olsa da, yakın zamanda İsveç’te geçerliliğini yitirecek”

İsveçliler tarafından elektronik ödemelere duyulan güven göz önüne alındığında, Bitcoin gibi kripto paraların İsveç’te yaygın olarak kullanılan bir para birimi haline gelmesi için büyük bir fırsatı var. İsveç’te ödemelerde Bitcoin kullanılmaya başlanması ve çok sayıda Bitcoin temalı organizasyonların yapılması, İsveç siyasetinin Bitcoin’e daha sıcak bakmasını sağlıyor.

Bitkapital
loading...
Sevinç Koçkaya Eroğlu

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, evinde Bitcoin madenciliği yapıyor, yurt dışında yaşıyor, hobileri gastronomi ve seyahat, hayvan dostu.

Bir Cevap Yazın

Bitcoin İsveç’te Kullanılan Tek Para Birimi Olabilir

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video