x

Bitcoin düşmeye devam ediyor, peki en iyi fiyattan ne zaman alım yapılmalı?


Bitkapital

Bitcoin ve altcoin dünyasında yaz döneminin girmesiyle birlikte işlem hacimlerinin düştüğünü hep beraber gözlemliyoruz. Haziran sonu itibariyle ivme aşağı yöne dönmüş ve Bitcoin fiyatı 650 dolar seviyelerinden önce 550 bandına, daha sonrada şu an itibariyle 460 seviyesine düşmüş durumda. Düşüş tüm altcoinleri etkilemiş ve bazı coinlerde %70-80 seviyelerine varan değer kayıpları gözlemlenmiştir. Örneğin en sağlam altcoin olarak nitelendirebileceğimiz Litecoin son iki ayda yaklaşık %30-40 değer kaybetmiş, diğer işlem hacmi yüksek olan coinlerden Dark ise, çok daha fazla değer kaybederek bugün itibariyle 1,40 (%60-70) dolardan işlemi gerçekleşmektedir.

Peki bu düşüşlerin sebebi ne olabilir? Bize göre en büyük nedenlerden birisi yaz dönemimin girmesi ve çok yüksek miktarda kullanıcının piyasadan çekilmesi, bu işlem hacimlerinin düşmesine, kriptolara olan ilginin azalmasına ve sonuç olarak da küçük de olsa güven kaybına yol açmış olabilir. Ayrıca yüklü miktarlarda satışların art arda gelmesi de bunun en büyük göstergesi olarak yorumlanabilir. Zincirleme reaksiyon olarak, Bitcoin’deki fiyat kaybının tüm altcoinlere olumsuz yansıdığını yine önceki tecrübelerimizden çok iyi biliyoruz.

Görünüşe göre, düşüş 400 seviyelerine hatta 380’lere kadar seyredebilir. Geçtiğimiz yaz sezonunun bitmesi ve  Eylül ortalarına gelinmesi itibariyle hatırlanacağı gibi çıkış ivmesi, işlem hacmi ve ilginin artmasıyla aniden yukarı yönlü seyretmişti, önümüzdeki günlerde geçtiğimiz yıla benzer bir performansın yakalanacağı veya en kötü ihtimalle ona yakın bir seyrin olacağına inanıyoruz. Sonuç olarak, düşüşün Ağustos sonu – Eylül başına kadar devam edeceğini,  tatil döneminin sonlanmasıyla birlikte de, tekrar artacak olan ilgi sayesinde çıkış ivmesinin yakalanacağını kısa ve orta vadede yorumlayabiliriz.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Yorumlar 4

  1. Tabi ki bir çok söylenti dolaşıyor piyasada, bazıları gerçek, bazıları ise gerçek dışı; ama bir şekilde etkiliyorlar piyasayı. Yaklaşık iki aydır yavaş bir şekilde, bugünlerde ise hızlı olan düşüşün bir çok nedeni olmasına rağmen, en büyük sebebinin azalan ilgi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de, bana göre, çıkışı başlatacak büyük güç yine ilgi olacaktır, yaz sonu itibariyle piyasadan çıkan kullanıcıların geri döneceğini ve çıkış ivmesi yakalanabileceğini düşünüyorum. Örneğin Mintpal da normal birgünde 6000-7000 btc olan işlem hacminin iki – iki buçuk aydır en fazla 1000’i görmesi bunun bir kanıtı olabilir. Bu örnek altcoin piyasası için geçerli olsa da büyük resmi yansıtıyor.

    1. Merhaba Umut Bey,
     Aslında altcoinleri Bitcoin’den ayırmamak gerekir; çünkü diğer hepsinin yaşamı Bitcoin’e direk olarak bağlı. Bitcoin düştüğünde diğerleri de düşüyor çıktığında da çıkıyor ya da Bitcoin ile ilgili herhangi bir güvenlik probleminde veya yasaklamada doğrudan onlar da etkileniyor. Bitcoin uzun süre sabit dururken Litecoin veya DRK gibi işlem hacmi büyük coinlerin (kısa süreli pumplar hariç tutulduğunda; çünkü genelde kalıcı bir istikrar sağlanamıyor bu tür durumlarda) değerini arttırması düşük bir ihtimal.

     Sonuç olarak, tüm coinlerin (tabi ki çöp coinler hariç) geleceğinin temelde Bitcoin’in şimdiki ve gelecekteki başarısına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Bitcoin düşmeye devam ediyor, peki en iyi fiyattan ne zaman alım yapılmalı?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video