x

Bitcoin Çalan Chrome Uzantısına Dikkat!


Bitkapital

Slovenya merkezli Bitcoin borsası Bitstamp, potansiyel olarak kullanıcıların Bitcoin’lerini çalabilecek bir Chrome uzantısı için Bitcoin kullanıcılarını uyardı.

Uzantının adı ‘BitcoinWisdom Ads Remover’ ve BitcoinWisdom.com’da çıkan reklamları kaldırdığını iddia eden bir reklam kaldırıcı uzantı olarak piyasaya sürülmüş. BitcoinWisdom.com bilindiği gibi Bitcoin piyasaları hakkında anlık bilgi sağlayan bir platform; fakat bu uzantının BitcoinWisdom sitesiyle bir ilgisi olmadığını belirtmekte fayda var.

Bitstamp ekibinin araştırmalarına göre, içeriğinde kötü amaçlı kodlar bulunan uzantı Bitcoin dolar takası yapılabilecek gerçek bir siteye yönlendirme yapıyor; fakat ödeme alınacak adresi yönlendirilen adres yerine kendi Bitcoin adresi ile kullanıcı farkında olmadan değiştiriyor. Hatta adresler için oluşturulan QR kodların bile değiştirildiği ifade ediliyor. Bu durumda kullanıcının adres değişikliklerini fark etmesi imkansızlaşıyor ve farklı Bitcoin adresine transferler gerçekleşebiliyor.

CoinTürk olarak, Bitcoin transferi yaparken herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için dünyaca bilenen servis sağlayıcıları, borsalar ve cüzdan hizmetlerini kullanmanızı ve mecbur olmadıkça bu tarz uzantılar üzerinden transfer işlemi yapmamanızı öneriyoruz.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Bitcoin Çalan Chrome Uzantısına Dikkat!

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video