x

Bit-x Bitcoin Debit Kart ile Her Yerde Bitcoin Kullanma İmkanı


Bitkapital

Kripto para dünyası içerisinde kendine yer bulmayı amaçlayan girişimler her geçen gün artarken, güvenilir platformlara da bir o kadar ihtiyaç duyuluyor. Bugünkü incelememizde Londra merkezli kripto para ve madencilik işlem platformu olan Bit-x.com‘dan bahsedeceğiz.

Bit-x.com lisanslı bir platform ve kullanıcılarına Bitcoin debit kart, bulut madencilik ve exchange olmak üzere geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Lisanslı olmasının yanında işlemlerin güvenliği açısından 2FA kullanılıyor ve cep telefonu kullanımı zorunlu hale getirilmiş.

Şimdi Bit-x’in verdiği hizmetlere göz atarak, site üzerinde gerçekleştirdiğimiz deneyimlerimizden bahsedelim.

Exchange: 

Öncelikle sitenin takas kısmından başlayalım. Kripto para olarak Bitcoin ve Litecoin ile işlem yapılabilen sitede, USD, EURO, GBP ve GH/s takası yapmak mümkün. İşlem komisyonları açısından bakıldığında Eylül ayına kadar ücretsiz işlem yapılabileceği duyurulmuş ve bu tarihe kadar tüm takas işlemleri ücretsiz bir şekilde devam ediyor. Bit-x‘de, kripto para kullanıcılarının alıştığının aksine farklı bir alış-satış arayüzü bulunuyor. Sitede herhangi bir emir oluşturmak için “New Order” kısmına tıklayıp buradan işlem yapılacak para birimi çifti seçilerek alış veya satış emri oluşturulabiliyor. Bu biraz alıştığımızın aksine bir kullanım ortaya çıkarsa da, sitedeki derinlik tablosuna baktığımızda oldukça fazla alış – satış emrinin olduğunu gözlemliyoruz. Takas yapılabilecek işlem çiftleri, aşağıdaki gibi tüm kombinasyonlarda gerçekleşiyor.

bitx1LTC/BTC – LTC/USD – LTC/EUR – LTC/GBP – LTC/GHS

BTC/USD – BTC/EUR – BTC/GBP – BTC/GHS – BTC/LTC

USD/EUR – USD/GBP – USD/GHS – EUR/GBP

GHS/LTC – GHS/EUR – GHS/GBP – GHS/BTC

 

 

Bulut madencilik: 

Sitenin bulut madencilik kısmında, aynı takas sitelerinde olduğu gibi, GH/s alıp satmak mümkün, alış-satış işlem ve komisyon ücreti yine Eylül ayına kadar uygulanmıyor. GH/s fiyatları piyasanın arz ve talep dengesine göre değişmekte, yazının kaleme alındığı tarih itibariyle 1 GH/s’in 0.0016 ila 0.0017 BTC arasında işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

csdcsdccGünlük olarak kesilen GH/s başı bakım ücreti 0.00000696 BTC olarak uygulanıyor. Satın alınması planlanan belirli bir miktardaki GH/s’lik gücün, günlük veya aylık ne kadar kazandırdığı sitenin hesaplama kısmından (mining calculator’den) görülebilir. Bir miktar GH/s satın aldığınız takdirde, madencilikten kazanılan Bitcoin’ler günlük olarak bakım ücreti kesildikten sonra kullanıcı hesabına geçiyor. Satın alınan GH/s’ler istenildiği zaman tekrar piyasa fiyatına göre satılabilir, BTC veya USD gibi para birimlerine dönüş yapılabilir. Şirketin tüm madencilik ekipmanları ise Bitfury’den tedarik edilmiş.

Bitcoin Debit Kart: 

Bit-x.com‘un büyük bir yelpazede ürün sunduğunu belirtmiştik. Bitcoin debit kartları Bit-x’in sunduğu en önemli hizmetlerden bir tanesi. CoinTürk olarak Bit-x’den Bitcoin debit kartımızı alıp okurlarımız için denedik. Bu deneyimimizi sizin için özetlemeye çalışacağız.

Kartların yapımında ve altyapı kullanımında kart sağlayıcıları ile işbirliğine gidilerek, Bitcoin ve Litecoin yüklenebilen kartlar tasarlanmış. Kullanımı, normal bir kartla aynı olan ve dünyadaki tüm ATM’ler, online alışverişler ve POS makinelerinden işlem gerçekleştirilebilen Bitcoin Debit kartlar, şu anda kullanıma hazır bir şekilde müşterilere gönderiliyor.

Karta nasıl sahip olabileceğinize ve nasıl kullanılacağına ilişkin deneyimlerimize geçelim. Siteye üye olduktan sonra, ilk önce kart isteğinde bulunmak gerekiyor, ama öncelikle hesabınıza bir miktar Bitcoin (0.01 BTC) göndermelisiniz. Kart isteğinde bulunduktan sonra ise kart aktivasyonu vs. için ücretlendirme yapılıyor. Ücretlendirme ve limitlerle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Kartı kullanmak için herhangi bir kimlik onayı, belirli limitler (€250) dahilinde gerekmiyor. Fakat limitinizi arttırmak istiyorsanız kimlik onayı yapmalısınız. Aksi takdirde en fazla 750 TL civarı bir limite sahip oluyorsunuz.

İstekte bulunduktan sonra , Bitcoin Debit Kart bir zarfın içerisinde size ulaşıyor. Sonrasında site üzerinden kart aktivasyonunu gerçekleştirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Bit-x.com hesabınızda Bitcoin bulunduğu sürece ve hesabınızda bulunan bakiye dahilinde ATM’lerden nakit çekme, online alışverişlerde ve POS makinelerinde kullanma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin debit kart özellikle, Bitcoin’den nakite dönüş anında ve şu anda Bitcoin kabul etmeyen Amazon veya Aliexpress gibi büyük sitelerden online alışverişler için oldukça işe yarıyor. Örneğin, Bitcoin debit kart ile Amazon’dan yapılan bir online satın alma için USD bazlı bir alışveriş gerçekleştirildiğini varsayalım. Alışveriş yapıldığı anda, Bit-x.com hesabınızda bulunan Bitcoin veya diğer para birimleri, alışveriş tutarınca USD’ye çevriliyor ve hesabınızdan düşüyor. Böylece hesabınızda bulunan kripto paraları dilediğiniz yerde, dilediğiniz sitede anında kullanabileceksiniz.

Bit-x.com, Bitcoin işlemleri için getirdiği yenilikçi bakış açısıyla ve güvenli işlem özellikleriyle bizden olumlu oy aldı. Buna benzer sistemler gelecekte bize kripto para teknolojileriyle neler yapılabileceğini gösteriyor. Umuyoruz Bitcoin yaygınlaştıkça hayatımızı kolaylaştıracak, yepyeni güvenli sistemler Bitcoin ile entegre bir şekilde çalışacak. O günleri görene kadar CoinTürk olarak biz, elimizden geldiğince Bitcoin’i anlatmaya devam edeceğiz..

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Yorumlar 3

Bir Cevap Yazın

Bit-x Bitcoin Debit Kart ile Her Yerde Bitcoin Kullanma İmkanı

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video