x

Bir Bitcoin Kaç Hamburger Ediyor?


Bitkapital

Bitbond’un açıkladığı Bitcoin alım gücü endeksi, 1 bitcoin ile bulunduğunuz ülkeye göre kaç Bigmac hamburger alabileceğinizi gösteriyor.

Bitcoin’in değeri Amerikan Doları veya diğer para birimleriyle ölçülüyor; ama problem tam da bu para birimlerinin değerlerinin de dalgalı olmasıyla başlıyor. Endeksin yaratıcıları Bitcoin’in gündelik değerinin sabit bir şeyle ölçülmesi gerektiğini söylüyor, mesela bir BigMac fiyatı gibi. Onlara göre bu Bitcoin’in değerini daha ‘sindirilebilir’ yapıyor.

Endeks farklı ülkelerdeki Bitcoin takas oranı ile The Economist’in yayınladığı BigMac endeksi temel alınarak hesaplanmıştır. 1 bitcoin’in alım gücü ülkeden ülkeye ciddi oranlarda değişebilir: Bir bitcoin ile ABD’de yaklaşık olarak 70, Çin’de 125 ve Rusya’da 211 hamburger alınabiliyor. Türkiye’de de 1 Btc karşılığı 92 hamburger almak mümkün.

Projenin yaratıcıları endeksin birçok kullanım amacına gebe olduğunu düşünüyor. Örneğin endeks Bitcoin borçlanmasında adil bir ölçüm birimi olarak ya da bir internet mağazasında dolar veya diğer para birimleri yerine BigMac’lerle fiyat belirlemede kullanılabilir.

Kaynak: Coinfox


Your reaction

NICE
SAD
FUNNY
OMG
WTF
WOW

Bir Cevap Yazın

Bir Bitcoin Kaç Hamburger Ediyor?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video