x

Avustralya’dan Bitcoin Kullanıcılarına Müjde


Bitkapital

Avustralya’nın yeni bütçesi açıklandı. Bütçe detaylarında bitcoin meraklılarını sevindirecek bir yenilik var. Bundan böyle bitcoin satın alımlarından mal ve hizmet vergisi (GST) alınmayacak.

Avustralya’da şu ana kadar bitcoin alımlarında çifte GST uygulanıyordu. Çifte vergi ödendikten sonra kullanıcılar dijital paraları harcayabiliyordu. Yıllar süren bu düzen yeni bütçe ile tarihe gömülüyor.

Avusturya hükümeti konuyu 2015 ortalarında incelemeye başladı. Çifte verginin kaldırılması haberinden birkaç gün önce de hükümet yetkilileri sorunu çözme isteğinde olduklarını bir kez daha dile getirmişti. Hazine Bakanlığının açıklamasına göre yeni bütçe onaylanırsa çifte vergi 1 Temmuz’dan itibaren kalkacak.

Hükümetin açıklamasında ilginç bir nokta dikkat çekiyor. Yeni bütçenin “yenilikçi dijital para çalışmalarının Avustralya’da yürütülmesini daha kolay bir hale” getireceği not ediliyor.

Yetkili ağızlardan geçen sene yapılan açıklamalarda finansal teknolojilere dair kapsamlı bir plandan bahsediliyordu. Yetkililere göre çifte verginin kaldırılması bu kapsamlı planın bir parçasıydı.

Bunun yanı sıra bütçede daha önce açıklanan finansal teknolojiyi hızlandırma programından bahsediliyor. Hükümete göre programın amacı yeni teknoloji firmalarının finansal ürünleri kısıtlı bir ortamda test edebilmesi için iki yıllık bir plan çizmekti. Bu stratejiyi aynı zamanda birçok merkez bankası ve hükümetin son aylarda takip ettiği gözlemleniyor.

Programa dair Hazine Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor:

“Tüketicileri korumak için gelişmiş koşullar ve kamuyu aydınlatma yükümlülükleri getirilecek. Bunlar arasında sorumlu borç verme zorunlulukları, en iyi faiz vergisi, yeterli oranda tazminata duyulan ihtiyaç ve anlaşmazlık çözen düzenlemeler gibi şeyler olacak.”

Bütçe açıklamasında yer almasa da Avustralya’nın blockchain uygulamalarını ilgilendiren olası mevzuat değişiklikleri üzerinde düşündüğü biliniyor.

loading...

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Avustralya’dan Bitcoin Kullanıcılarına Müjde

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video