x

Avustralya Faizi, Doğan Holding ve Bitcoin’in Ortak Özelliği Nedir?


Bitkapital

Dünya Piyasalarında Donald Trump Depremi

Businessht.com sitesi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir haber ile ABD Başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanmasının dünya ve Türkiye piyasalarındaki etkilerini ilginç bir bakış açısıyle ele aldı. Haberde, Trump'ın ABD'nin yeni başkanı olarak seçilmesinin çeşitli piyasalarda yarattığı etkilere yer veriliyor. Küresel ölçekte altına hücum arttı, Meksika Pesosu yüzde 13 değer kaybetti, dolar düştü ve yatırımcıların endişesini ölçen VIX endeksi rekor seviyelere ulaştı.

DOĞAN HOLDİNG'İN HİSSELERİ UÇTU

Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 2,5 düşüşle açılırken, Doğan Holding hisseleri güne yüzde 12 yükselişle başladı ve 27 Temmuz'dan bu yana en hızlı artışı kaydetti. Doğan Grubu ve Trump'ın Mecidiyeköy'deki Trump Towers kulelerinde ortaklığı bulunuyor. 

ÇİN HİSSELERİ VE TRUMP ÇAĞRIŞIMI

Çin merkezli bir yazılım şirketi olan Wisesoft Co.'nun hisseleri yüzde 6 yükseldi. Çünkü firmanın ismi yerel dilde söylendiğinde kulağa "Trump Wins Big" yani "Trump Büyük Kazanır" gibi geliyor. Benzer şekilde otomotiv parçaları üreten Yunnan Xiyi Industrial Co.'nun ismi yerel dilde "Hillary Teyze" çağrışımı yaptığı için yüzde 10 değer kaybetti.

Sadece isim çağrışımlarının dahi bu derece etkili olduğu borsaların dünyasında Bitcoin'deki dalgalanmaları tehlikeli ve güvenilmez bulunması ironik bir çelişki yaratmıyor değil...

BITCOIN'E HÜCUM

BERLIN, GERMANY - FEBRUARY 15: In this photo illustration model Bitcoins standing in front of Dollar bills on February 15, 2016 in Berlin, Germany. (Photo Illustration by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)
Haberde bitcoin fiyatındaki ani artış "Donald Trump, gerçek dünyanın yanı sıra sanal dünyayı da salladı. 2009'dan bu yana kullanılan elektronik para birimi Bitcoin'in değeri de yüzde 4 arttı." şeklinde verildi.

Bize göre, sıradan bir günde dahi %4 - %5 artış ve düşüşlerin yaşandığı bitcoinde yaşanan bu artışın çok daha fazla olması gerekiyordu.

AVUSTRALYA FAİZ ORANLARINI KIRAR MI?

Avustralya Merkez Bankası'nın 2017 ortasında faiz oranlarını düşüreceğine yönelik tahminler yüzde 30'dan 60'a çıktı. Çünkü Trump'ın zaferi sonrası Asya'dan Avustralya'ya akacak ticaret ve yatırımın azalacağı yönünde endişeler güçlendi.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Avustralya Faizi, Doğan Holding ve Bitcoin’in Ortak Özelliği Nedir?

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video