x

Avrupa Birliği Blockchain’e Yöneliyor


Bitkapital

Avrupa Birliği, bir blockchain pilot projesi üzerinde çalışıyor. Avrupa Birliği yürütme organı, pilot proje kapsamında blockchain çalışmalarının yapılacağı bir gözlem evi kuracak.

Proje ilk olarak bu ayın başlarında duyurulmuştu. Avrupa Komisyonuna göre projenin amacı “blockchain ve dağıtımlı defter teknolojisine dair fikir toplamak ve duyulan endişeleri saptamak.” Komisyon bu yılın ikinci çeyreğinde olası partnerlerden teklifler almayı planlıyor.

Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru yapılan açıklamada pilot uygulamanın Avrupa Parlamentosunun oluşturacağı iş ekibi ve desteği ile birlikte yürütüleceği belirtilmişti. Bunun yanı sıra Komisyon pilot uygulamasıyla birlikte kurumsal bilgisini artırmayı amaçlıyor.

Yeni açıklamada proje hakkında yeni bilgilere de yer verildi. İki yıl sürecek olması ve 500 bin dolarlık bütçesi bu bilgiler arasında yer alıyor. Proje esas olarak eğitim üzerine odaklanmış durumda. Ancak öyle görünüyor ki proje uygulanabilir başka unsurlar da barındırıyor. Bunların arasında Avrupa blockchain camiası için bir platform kurup hayata geçirmek de var.

Pilot projeyle birlikte en nihayetinde Avrupa Birliği’nin yeni blockchain politikaları benimsemesi son derece muhtemel görünüyor. Komisyon bununla ilgili şu ifadelere yer veriyor:

“Amacımız Avrupalı kamu görevlilerinin bu teknolojilerin anlaşılmasını ve geliştirilmesini teşvik etmedeki rolünü saptamak. Dolayısıyla, konuyla alakalı politika tavsiyelerini formülleştirmek.”

Yapılacak testlerin Komisyon tarafından gerçek blockchain uygulamalarına dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğini ise piyasa gözlemcilerinin merak konusu.

Ancak açıklamanın bir kısmı, bu konuda olumlu sinyaller veriyor. Söz konusu kısımda “artı değerli bir şekilde Avrupa Birliği seviyesinde olası kullanım senaryolarını araştırmanın” amaçlandığı belirtiliyor. Bu kısım, bu gerçeğe dönüşme işleminin mümkün olduğu şeklinde yorumlanıyor.

loading...

müzik delisi, kaset/film arşivcisi, koleksiyoner, sinefili. edebiyat, dilbilim, bitcoin ve kripto para meraklısı.

Bir Cevap Yazın

Avrupa Birliği Blockchain’e Yöneliyor

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Üyelik Hesabın Yok mu?
Üye Ol

Şifremi Unuttum!

Üye Ol

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video