x

Altına En Yakın Yatırım Aracı: Bitcoin


Bitkapital

CitiBank Başekonomisti Willem Buiter, Altın ile Bitcoin‘in birbirlerine en yakın yatırım araçları olduğunu vurguluyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda kripto paralara oldukça fazla yer veren Buiter, altın ile Bitcoin gibi kripto paraların benzerliklerini açıkladı. Ayrıca değerli bir varlık olarak altının Bitcoin’e eşdeğer olduğunu raporunda vurguluyor.

Buiter, altının diğer emtialar gibi olmadığını; fakat Bitcoin ve diğer kriptoların altına benzerlik taşıdığını ifade ediyor. Altın ve Bitcoin’in ikisinin de kazıp çıkarılabilir nitelikte, limitli arzla birlikte belirli bir kullanılabilirlik alanlarının olduğunu belirtiyor. Ayrıca altın ve kriptoların bir dereceye kadar anonimlik sağladığını da ekliyor.

Buiter’in görüşüne göre; altın ve Bitcoin, ikisi de yararlı birer balon, altın 6000 yılı aşkın hükümdarlığını sürdürüyor ve bu bir 6000 yıl daha devam edebilir. Ama altın balonunun binlerce yıllık hükümdarlığına rağmen, aslında bir sonraki günün değeri hala tam olarak kestirilemiyor, kestirilemeyecekte, tıpkı Bitcoin gibi.

Altının teknolojik versiyonu olarak görülen Bitcoin, bu emtianın izini takip ederse, geleceği çok daha parlak görünüyor.

loading...
Yayın hayatına 2014 yılı Mart ayında başlayan CoinTürk, Kripto Para ve Blockchain teknolojileri ve yeni nesil finansal teknolojiler (Fintech) hakkında güncel haberler yayınlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Altına En Yakın Yatırım Aracı: Bitcoin

Facebook yada Google+ ile Giriş Yap

Şifremi Unuttum!

Yazı Tipini Seç

Haber Görsel Liste Anket Test Video